Les immigrants à l'épreuve des mesures anti-terroristes dans le droit de l'Union Européenne
Avrupa Birliği hukukunda terörle mücadele önlemlerinin gölgesinde göçmenler
- Tez No: 589826
- Danışmanlar: PROF. DR. MOULOUD BOUMGHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avrupa Birliği (AB) 1990lı yıllardan beri göç için ortak bir politika geliştirmekte, 2000li yıllardan beri de güvenliği sağlamanın önemini göz önünde bulundurduğundan terörizmi en önemli sorunlardan birisi olarak görmektedir. Bu iki unsur için AB bünyesinde aynı politikaların geliştirilmesi, ortaya çıkan sorunları da aynı yöntemlerle çözmeyi gerektirmektedir. 11 Eylül'den bu yana terör eylemlerinin önlenmesi ihtiyacı arttığından profilleme ve farklı veritabanlarında bulunan bilgileri karşılaştırarak terör eylemlerini gerçekleştirilebilecek kişilere önceden ulaşma amacına yönelik AB nezdinde alınan önlemler, Müslüman ve Araplara karşı oluşan Amerikan asıllı önyargının Avrupa kıtasında da kendine yer bulmasına sebep olmaktadır. Bu durum bu kişilerin ayrımcılığa uğramama hakkı ve özel hayatın gizliliği hakkına ilişkin önemli sorunlar teşkil edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU) has adopted a common migration policy since the 1990s and has put terrorism on the top of its agenda since 2000 considering the importance of maintaining community security. Implementation of the same policy in EU for these two different phenomena results in using the same methods to solve the problems related to them. Considering that the prevention of terrorism has been on the agenda since 11 September, anti-terrorist measures taken in the EU such as the profiling and interoperability of different databases to find those who can commit acts of terrorism support the American prejudice against Muslims and Arabs. This situation is likely to challenge the principle of non-discrimination and the right to privacy of these persons.