Filmler üzerine felsefi bir söylem analizi
A philosophical discourse analysis on movies
  1. Tez No: 589915
  2. Yazar: DİLEK ULUTÜRK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Philosophy, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışmanın temel amacı felsefi söylemin ne olduğunu ve nasıl analiz edilebileceğini ortaya koymaktır. Felsefi söylem kendini deneme, roman, şiir, tiyatro, sinema gibi pek çok farklı alanda göstermektedir. Araştırmada sinema alanından hareket edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden söylem analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Söylem analizinin farklı yaklaşımları arasından, araştırmanın amaçlarına uygun olarak, Foucaultcu söylem analizi yaklaşımı seçilmiştir. Veri toplama aracı, Foucault'nun söyleme ilişkin fikirleri göz önünde bulundurularak filmlerdeki felsefi söylemi ortaya çıkarabilmek amacıyla araştırmacı tarafından modellenmiştir. Araştırmacı tarafından seçilen Agora, Gandhi ve Yazgı filmlerindeki söylemsel inşanın nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümü konuya giriş niteliğindedir. Bu bölümde araştırmanın problem durumu, amacı, önemi, varsayım ve sınırlılıkları, konu ile ilgili araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın kuramsal çerçevesi yer almaktadır. Söylem, söylem kuramları, felsefi söylem, felsefe ve sinema ilişkisi, ortaöğretimde felsefe öğretimi, felsefe öğretiminde filmlerin kullanımı konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Agora, Gandhi ve Yazgı filmlerinin analizi sonucunda elde edilen bulgular paylaşılmış ve yorumlanmıştır. Son bölümde ise araştırmanın sonucu ele alınmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of my study is to reveal what can be explained the physical discourse and how to be analyzed. Philosophical discourse has proclaimed itself by the means of different fields such as essay, novel, poetry, theatre, and cinema. In particular, this research is focused on cinema. The study has been carried out with discourse analysis from one of qualitative research methods. Among the different approaches of discourse analysis, Foucauldian discourse analysis approach was chosen in accordance with the aims of the study. In order to introduce the philosophical discourse in movies, data collection method has been launched the model by the researcher regarding Foucaldian's ideas on discourse. It has been analyzed how to reflect the discursive concept in movies“Agora”,“Gandhi and ”Yazgı“ which are chosen by the researcher. The first chapter of the research is an introduction to the study. It has been introduced the question of the hypothesis, aim, importance, assumptions and limitations of the research in this chapter. The second chapter is provided the theoretical framework of the research. Furthermore, the study has been included in a discourse, discourse theories, philosophical discourse, the consensus of philosophy and cinema, the teaching of philosophy in the elementary education, the usage of movie in teaching of philosophy. The third chapter, the method of the research is presented. As a result of the analysis of the movies ”Agora“, ”Gandhi“ and ”Yazgı", the assumptions are presented and interpreted. In the last chapter, the result of the research has been put through and suggestions have been provided.