MEB 2013 okul öncesi eğitim programının uygulanışına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of teachers' views on the application of MNE 2013 preschool education program
- Tez No: 589916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Okul Öncesi Eğitim Programının uygulanışına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara(Çankaya, Mamak, Yenimahalle İlçeleri) ve Gaziantep(Şahinbey, Şehitkamil İlçeleri) illerinde MEB'e bağlı anaokulu, ilkokul ve ortaokul anasınıflarında görev yapmakta olan 262 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada literatür taraması yapıldıktan sonra veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“MEB 2013 Programı'nın Uygulanışına İlişkin Öğretmen Görüşlerini Belirleme Formu”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS For Windows Version 24.0 paket programında analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin saptanmasında Kay-Kare testi kullanılmıştır. Formu uygulamak için gerekli izinler alındıktan sonra 'MEB 2013 Programı'nın Uygulanışına İlişkin Öğretmen Görüşlerini Belirleme Formu' 2018-2019 eğitim-öğretim yılının güz döneminde çoğaltılarak Ankara ve Gaziantep illerinde bulunan devlete bağlı bağımsız anaokulu, ilkokul ve ortaokula bağlı anasınıflarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerine okul idareleri kanalı ile ulaştırılmıştır. İki ilde araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun MEB 2013 Okul Öncesi Eğitim Programına ilişkin hizmet içi eğitim almadığı belirlenmiştir. Güne başlama zamanı uygularken her iki ildeki öğretmenlerin en çok zorlandıkları nokta çocukların geliş saatinin birbirinden farklı olması olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gaziantep ve Ankara illerindeki öğretmenlerin etkinlikleri hazırlarken en çok zorlandıkları konunun materyal yetersizliği olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programlar oluşturulurken ve güncellenirken programın uygulayıcısı olan öğretmenlere daha fazla program geliştirme çalışmalarında yer verilmesi konusunda öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the teachers' views on the application of the Ministry of National Education 2013 Preschool Education Program. Relational screening model was used in the research. The study group of the study consists of 262 pre-school teachers working in kindergartens, primary and secondary schools in Ankara (Çankaya, Mamak, Yenimahalle Districts) and Gaziantep (Şahinbey, Şehitkamil Districts). In the research,“Form for Determining Teachers' Views on the Implementation of MNE 2013 Program”developed by the researcher was used as data collection tool after the literature review. The data obtained as a result of the research were analyzed in SPSS For Windows Version 24.0 package program. The chi-square test was used to determine the relationships between categorical variables. After obtaining the necessary permissions to implement the form, the“Form for Teacher Views on the Implementation of the MoNE 2013 Program”was copied in the fall semester of 2018-2019 academic year, and the pre-school teachers working in governmental independent kindergartens, and in kindergartens under primary and secondary schools in Ankara and Gaziantep through their administrations. It was determined that the majority of the teachers participating in the research in the two provinces did not receive in-service training related to the MoNE 2013 Preschool Education Program. It was concluded that the most difficult part for teachers in both provinces was the arrival time of students that each student had a different arrival time. It was also concluded that the most challenging issue for teachers in Gaziantep and Ankara was the lack of materials. It was suggested that the teachers who are the practitioners of the program should take more part in creating and updating studies of the program.