M.Ö. 2.bin Hitit Dönemi madeni insan figürleri
- Tez No: 52797
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Hitit çivi yazılı metinlerinde, M.Ö.2. bine, Eski Hitit Devri'ııin başlangıcından Hitit İmparatorluk Devri'nin sonuna kadar olan döneme ait insan heykelciklerinden çok sık bahsedilmektedir. Hittt Dönemi'ne ait olan madeni heykelciklerin çoğu Orta Anadolu Bölgesi'nde, bir kısmı da Güney-doğu Anadolu Bölgesfnde ele geçirilmiştir. Kuzey Suriye, Filistin, Kıbrıs ve Yunanistan'da da bu tür eserler bulunmuştur. Hitit heykelciHerinin çoğunun önceden hazırlanan bir kahba dökülmek suretiyle yapıldığı anlaşılmaktadır. Bunun yanı sıra bu heykelciklerde birçok farkh tekniğin kullanıldığı tesbit edilmiştir. Heykelciklerin tipolojik incelemeleri sonucunda farklı tipler saptanmış ve bunlar duruşlarına göre gruplandırılmışlardır. Eserlerin ikonografik ve stilistik özellikleri incelenmiş, bunların kökenleri ve benzerleri ile olan ilişkileri araştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
(ü) SUMMARY Veıy often mentioned in the Hittite cuneiform tablets, of the human statuettes from the beginning of Old Hittite Kingdom till the end of Hittite Empie Period in the 2 nd. Millenium B.C. Many of the Hittite metal statuettes were collected in the Central Anatolia and some in the South - eastern Anatolia. And also, some were found in Northern Syria, Palestine, Cyprus and Greece. It seems that many of the Hittite statuettes were moulded. As well as some different techniques applied. Different types of statuettes are observed and grouped according to the typological studies undertaken on them. The articles were studied iconographicaly and stylistically and searched, their origines and resembles and their relations one to another.