Personel güçlendirme süreci ve boyutlarına ilişkin bir alan araştırması
A field research on personnel empowerment process and dimensions
- Tez No: 590006
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde artan küreselleşme hareketi, müşteri beklentilerinin artması, teknolojik gelişmeler ve değişen personel yapısı gibi birçok gelişme işletmelerin çalışanlarından geçmişe göre çok daha fazla talepte bulunmasına neden olmaktadır. Bu durum örgütler için insan kaynaklarının önemini giderek arttırmaktadır. Bugünün iş çevresi, geçmişteki geleneksel emir komuta ve kontrol hiyerarşisinden çok daha az uygun olabileceği bir çevredir. Bunların yerine, çalışanlar faaliyette bulunurken kişisel olarak girişimde bulunabilme ve sorumluluk almayı öğrenmelidirler. Başka bir ifade ile onların“güçlendirilmesine”ihtiyaç duyulmaktadır. Personeli güçlendirme, gücü çalışanlarla paylaşma, böylelikle onların kendilerine güven kazanmalarını ve işlerini daha iyi yapabilme yeteneklerini arttırmalarını ve işletmenin başarısına ferdi katkılarını sağlama amaçlarına sahiptir. Personeli güçlendirme bir yönetim felsefesi olup, bilgi paylaşımı, eğitim ve geliştirme temellerine sahiptir. Uzun vadeli olup uygulamada ve sonuçları almada sabır gerektirir. Literatür taramasına ek olarak sektöründe öncü firmada araştırma yapılmıştır. Bu bölümde personel güçlendirme çalışmaları farklı değişkenler özelinde ele alınmış, sonuçlar değerlendirilerek iyileştirici öneriler sunulmuş ve çalışanların daha fazla güçlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many developments such as international competition, globalization, change in customer expectations and requiements Today, organizations are demanding more from their employees than ever before. This posion make human resources more and more important in organizastions. In today's working environment the traditional command and control hierarchies of the past are increasingly less appropriate. Instead, employees must learn to take initiative, to be creative and to accept responsibility for their actions. They need to be“empowered”. Empowerment aims to share the power with the employee and by this way it provides them to gain their self confidence to increase their work performance and to make individual contribution for the success of the corporation. As a philosophy of management, empowerment is based on sharing the information, education and development. It is a long-term process and requires patience in practice and taking its results. In addition to literature search, a survey has been conducted at industryleading. In this part, employee empowerment studies have been handled in terms of different variables. Suggestions have been offered after evaluating the results and more employee empowerment has been suggested.