Romanya'da din ve devlet ilişkisi: Aile referandumu örneği
The relationship between state and religion in Romanya: Family referendum's case
  1. Tez No: 590048
  2. Yazar: ELENA RADU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Romanya'da Din Ve Devlet İlişkisi: Aile Referandumu Örneği”isimli çalışma, Aile Koalisyon'nun evliliğin anayasal tanımının değiştirilmesi için bir referandum organize etme girişimine ilişkin şiddetli tartışmalar sırasında yazılmıştır. Bu doğrultuda, Koalisyon evliliği bir erkek ile bir kadın arasındaki birlik olarak tanımlayan ve aynı cinsiyetten insanların evliliğine karşı çıkan Romanya vatandaşlarından üç milyon imza toplamıştır. Hakların kısıtlanması bağlamında Doğu Avrupa'da muhafazakar akımlar şiddetlenirken, örnek olarak Polonya ve Macaristan'da kürtajın yasaklanması düşünülebilir, devlet ve din arasındaki ilişki de sorgulanmaktadır. Romanyanın devlet-din ilişkisinin betimlemeli bir analizi ve laikliğe dair bazı görüş açıları ve teorik yaklaşımların detaylı bir incelemesiyle başlanmış, devlet-din ilişkileri tipolojileri ile devam edilmiş ve devlet ve dini kurumlar arasındaki etkileşimlerin tarihsel evrimine odaklanarak, daha iyi anlamak için uygun bir Doğu Avrupa devleti-din ilişkisi örneği olan Romanya vakası sunulmuştur. Kendi sınırlarındaki kiliselerden birine büyük ayrıcalıklar tanıyan bir devlet laik bir devlet midir? Öyleyse, günümüzde laikliğin anlamı nedir ve laik bir devletin dindar zümrelere uygulaması gereken sınırlar ve ortak muameleler nelerdir? Rousseau, Charles Taylor, Habermas, Casanova, Cooke, Stepan, Bhargara, Ferrera ve sosyoloji alanıdaki birçok başka akademisyenin gerçeğe daha iyi uyan düzgün bir cevap aradığı bazı sorular işte bunlardır. Romanya'daki siyasi partiler, kiliseler ve sivil toplum, evliliğin tanımı gibi konulardaki farklı fikirleri uzlaştırma amacıyla sorulan bu tip sorulara kolayca ortak bir cevap bulamayacaktır, ancak 6-7 Ekim 2018 tarihlerinde düzenlenen referandumun sonuçları bu tip tartışmalara gerek olmadığını çok daha iyi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study named“The Relationship Between State and Religion in Romania: Family Referendum's Case”is written during fierce debates concerning the initiative of the Coalition for Family to organize a referendum aimed to modify the Constitutional definition of marriage. In these regards, the Coalition collected 3 million signatures from Romanian citizens also interested in defining marriage as a union between a man and a woman, banning so same-sex marriages. While the conservative trends are ascending in Eastern Europe in terms of rights limitations, an example being banning abortion in Poland and Hungary, the relationship between state and religion is questioned too. Starting the descriptive analysis of the Romanian state-religion relationship with an extensive review of some perspectives and theoretical approaches regarding secularism, continuing with state-religion relations typologies and presenting the Romanian case with focus on the historical evolution of the interactions between state and religious institutions is relevant to a broader understanding of an Eastern European state-religion relationship example. Is a state offering high privileges to one of the churches within its territory a secular one? If so, what means secularism nowadays and which are the limitations or common treatments a secular state should apply to its religious denominations? These are some of the questions scholars as Rousseau, Charles Taylor, Habermas, Casanova, Cooke, Stepan, Bhargara, Ferrera and many more in the field of sociology of religion try to find proper answer to better fit reality. Political parties, churches and civil society in Romania cannot easily find a common answer to such questions aimed to reconcile opposite points of view regarding topics as marriage definition, but in fact the results of the referendum organized between 6-7 October 2018 speaks more about the lack of necessity to have such debates now.