Avusturya'daki Türkiye göçmenlerinin sosyokültürel uyum araştırması
Sociocultural adaptation research on Turkey's immigrants in Austria
  1. Tez No: 590054
  2. Yazar: BAHAR YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sosyokültürel uyum kavramı, kişinin yaşamının genel bir görüntüsünü yansıtması yönüyle göç sürecine etki eden bazı değişkenlerle ilişki içerisindedir. Avusturya'daki Türkiye göçmenlerinin çeşitli demografik özellikleri ile kimlik ve ayrımcılık boyutlarının sosyokültürel uyum değişkenleri bağlamında irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları Avusturya'da yaşayan, rastgele seçilen ve gönüllü olan 306 Türkiye göçmenidir. Araştırma verilerinin toplanmasında daha önce uyarlaması gerçekleştirilmiş ölçekleri içeren anket yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların sosyokültürel uyumunun çeşitli demografik değişkenlerle ve uygulanan ölçeklerle olan ilişkisinin ortaya çıkarılması için üç aşamalı çoklu karşılaştırma analiz tekniği uygulanmıştır. Katılımcıların algılanan ayrımcılık düzeyi arttıkça daha fazla sosyokültürel uyum zorluğu yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Medeni durumu bekâr olanlar, yaş grubu 35 ve altı olanlar, eğitim durumu lise ve üzeri olanların, Almanca dil becerileri iyi düzeyde olanların, sosyokültürel uyum zorluğunu daha az yaşadıkları gözlemlenmiştir. Ayrıca, ekonomik ve kültürel sebeplerle yapılan göç hareketi ile siyasi sebepten dolayı yapılan göç hareketinin kimlik algısında ve sosyokültürel uyum yaşama düzeylerinde oldukça anlamlı bir farklılığa sahip olduğu sonucunu vermektedir. Bu araştırma, üzerinde fazla analiz yapılmadığı görülen Avusturya'da yaşayan göçmenlerle gerçekleştirildiği için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of sociocultural adaptation is in relation to some variables that effect the immigration process to reflect a general image of the individual's life. In this study, it is aimed to examine the demographic features of the Turkey's immigrants in Austria and the dimensions of identity and discrimination in terms of sociocultural adaptation variables. The participants of the research, who are living in Austria, randomly selected and volunteered, are 306 Turkey's immigrants. The survey method including the previously implemented scales was used in the collection of research data. A three-step multiple comparison analysis technique was applied to reveal the relationship between sociocultural adaptation variable of the participants and various demographic variables - applied scales. As a result, the level of perceived discrimination of participants increases there is more difficulty of sociocultural adaptation. It was observed that the difficulty of sociocultural adaptation was less experienced. Lesser sociocultural adaptation difficulties have been observed in those with a good level of German language skills, the educational status of high school and above, age group 35 and below, single immigrants. Also, it seems to have a very significant difference between economic-cultural reasons and the migration of political reasons at the level of identity perception and socio-cultural harmony. This research is important for applying to immigrants living in Austria, which has not undergone too much analysis.