Varlık alanı olarak dijital oyunlar ve sanal nesneler
Digital games as field of existance and imaginary objects
- Tez No: 590076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, İletişim Bilimleri, Philosophy, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dijital oyun çalışmaları; 'ludoloji' çalışmaları, 'ergodic literature' çalışmaları ve iletişim kuramlarınca açıklanmaya muhtaç görünür. 'Oyun felsefesi' bir tür 'dil felsefesi' işlevi görür ve dijital oyunların üzerine eğilmektense 'oyun'un ne olduğunu açıklama gayretindedir. Çok yakın zamana ait dijital oyun felsefesine dair yeni çalışmalar da yukarıda bahsedilen kategoriler üzerinden işlemeye devam eder. Çağdaş felsefe disiplinlerinin her alana rahatça uyum sağlayabilmesine rağmen dijital oyunların incelemesinin belli çerçevelerin dışına çıkmaması, inceleme alanının sınırlarının çok yeni konulmuş olmasındandır. Medya araştırmaları içinde yer alan fikirlerin nesneye bakış açısı göz önüne alınarak, felsefe disiplinin nesneyi konumlandırdığı varlık alanları incelenecek, değinilmek istenen nesne teorisine geçişteki problemler ortaya konulacaktır. Varlık felsefesinin kaçınılmaz sonucu olarak nesne incelemesi aynı zamanda öznenin konumunu da verecektir. Dijital oyun nesnesi ve bu nesnenin öznesinin varlık alanı bu çalışmanın başlıca konusudur. Dijital oyunların öznesinin nesneyi nasıl konumlandırdığı ve hangi araçsallık içinde nasıl bir algıya sahip olduğu incelenecektir. Bu çalışmayla bu alana yeni bir perspektif kazandırabilmek için ufak bir adım atılması öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital game studies seem to be in need of explanation by“ludology”studies,“ergodic literature”studies and media theories. Game philosophy acts as a kind of“philosophy of language”and tries to explain what“the game”is rather than focusing on digital games. New studies of the very recent digital gaming philosophy continue to operate through the categories mentioned above. Although contemporary philosophical disciplines can easily adapt to every field, the examination of digital games does not go beyond certain frames, because the boundaries of the field of study are newly established. Considering the point of view of the ideas in the media research to the object, the areas of existence where the philosophy discipline positions the object will be examined and problems in the transition to the object theory will be put forward. As an inevitable consequence of the philosophy of existence, the study of the object will also give the position of the subject. The object of the digital game and the field of existance of the subject of this object is the main subject of this study. It will be examined how the subject of digital games positions the object and how it perceives within which medium. With this study, a small step is envisaged to give a new perspective to this field