Teknolojik gelişmelerin kadın istihdamı üzerindeki etkisi: AB ülkeleri ve Türkiye örneği
The impact of technogical devolepments on women's employment: The case of EU countriesand Turkey
  1. Tez No: 590080
  2. Yazar: FİLİZ SELCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN CAFRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadınların çalışmasına karşı olumsuz yaklaşım sebebiyle kadınlar tarihin eski dönemlerinden bu yana annelik ve ev işleriyle sınırlandırılmıştır. Sanayi devrimi sonrasında kadın işgücüne de ihtiyaç duyulmasıyla birlikte başlayan değişim, küreselleşmenin değiştirdiği dünyada kadınların çalışma hayatına katılımının artması şeklinde devam etmiştir. Teknolojide yaşanan gelişim ile birlikte kadınların teknofobik, erkeklerin ise teknolojik araçların kullanımında daha iyi olduğu algısı ile teknolojinin kadın istihdamı üzerindeki etkisi literatürde merak uyandırmaya başlamıştır. Bu bağlamda çalışmada teknolojiyi temsilen kullanılan Ar-Ge harcamaları, yüksek teknolojili patent başvuruları ve internet kullanıcılarının kadın istihdamı üzerindeki etkisi AB ülkeleri ve Türkiye için 2000-2015 yılları arasında incelenmiştir. Teknolojik gelişmelerin kadın istihdamı üzerindeki etkisinin dinamik bir olgu olmasından hareketle yöntem olarak dinamik panel veri analizi tahminlerinden biri olan iki aşamalı sistem GMM kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre teknolojiyi temsilen kullanılan her üç değişkende AB ülkeleri ve Türkiye'de kadın istihdamını olumlu yönde etkilemektedir. Teknolojik gelişmelerin ülkelerdeki cinsiyet eşitliği zorluklarının üstesinden gelmek için somut bir fırsat olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the negative attitude to wards women's work, women have been confined to mother hood and housework since ancient times. The change that began with the need for women's labour force after the industrial revolution continued as a result of increasing participation of women in working life in the world where globalization has changed. With the development of technology, the perception that women are technophobicand men are better in using technological tools, the impact of technology on female employment has aroused interest in theliterature. In this context, the effects of R & D spending, high-tech patent applications, and Internet users used tore present technology in the study, on the employment of women between the years 2000-2015 were examined for EU countries and Turkey. Starting from the fact that the impact of technological developments on female employment is a dynamic phenomenon, two-stagesystem GMM, one of thedynamic panel data analysis estimates, is used as a method. According to the analys is results, all three variables used to represent technology positively affect women's employment in EU countries and Turkey. Technological developments are thought to be a concrete opportunity to over come gendere quality challenges in countries.