Kitle iletişim araçlarından televizyonun Türkçe eğitimi açısından değerlendirilmesi
A glance from mass media to television in respect of Turkish language training
- Tez No: 590081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Televizyon, önemli toplumsal işlevlere sahip kitle iletişim araçlarından biridir. Geniş kitlelere ulaşabilme özelliği ile doğru örneklere yer vererek Türk kültürünü tanıtma ve sağlamlaştırma görevi üstlenebilir. Bu tezin amacı da hayatımızın vazgeçilmez teknolojik araçlarından biri olan televizyonun Türkçe eğitimine etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve Türkçe derslerinde dil becerilerini geliştirme, söz varlığını zenginleştirme ve kültürel değerleri benimseme konusunda televizyon programlarından nasıl yararlanabileceğine dair öneriler sunmaktır. Bunun için“Televizyondaki yayınlar öğrencilerin dil becerilerini ve dil kullanımlarını nasıl etkilemektedir?”“Öğrencilerin televizyonda izledikleri yayınlar ile millî kültür bilincinin gelişmesi arasında bir ilişki var mıdır?”“Öğretmenler, televizyonda izledikleri yayınları Türkçe eğitimi açısından değerlendirmekte midirler?”“Öğretmenler, öğrencilerinin televizyonda izledikleri yayınlar hakkında bilgi sahibi midirler?”gibi sorulara yanıt aranmıştır. Tarama modelinde betimsel bir nitelik taşıyan çalışmamızda nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili merkez ilçelerinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında görev yapan elli Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmen görüşlerinin ortaya çıkarılması için yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle öğretmenlerimize kırk dört sorudan oluşan bir görüşme formu uygulanmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre öğretmenlerimizin ilgi duydukları televizyon programlarını izledikleri fakat öğrencilerini yönlendirmek için seçici bir izleme gerçekleştirmedikleri görülmüştür. Öğretmenlerimiz, televizyon programlarında dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerinin doğru kullanımının önemli olduğu görüşündedirler. Fakat televizyon programlarının Türkçe dersi dil becerisi kazanımlarını ve öğrencilerin söz varlığını geliştirmediği yönünde fikir belirtmişlerdir. Televizyon programları, araştırmaya katılan öğretmenlerimizce bir eğitim aracı olarak görülmemekte dolayısıyla da Türkçe derslerinde kullanılmamaktadır. Ayrıca söz konusu programların değerler eğitimi vermeyi ve kültürel ögelerimizi tanıtıp benimsetmeyi amaçlamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Television is one of those mass media bearing important social functions. Given its feature of reaching large masses television may assume a major role in respect of promoting and strengthening theTurkish culture by referring to correct examples. The aim of thesis is to have information about the affects of television, which is one of the indispensable technological tools of our lives, on Turkish education and to make suggestions about how to benefit from television programs on developing language skills in Turkish lessons, enriching the vocabulary and adopting culturalvalues. For this, it is searched for an answer to questions such as“How the television broadcasts affect students' language skills and language use?”“Is there a relationship between broadcasts students watch on Tv and development of national cultural awereness?”“Do teachers evaluate the broadcasts they watch on Tv in terms of Turkish education?”“Do teachers have information about broadcasts their students watch on Tv?”Qualitative and quantitive research methods have jointly been used in this study which has a descriptive survey model. The sample of research is composed of fifty Turkish language teachers working at the central districts of Ankara in the academic year of 2017-2018. The teachers were applied an interview form of forty four questions by means of semi-structured interview method used for uncovering the views of the teachers. According to the results of evaluation, it has been seen that the teachers are watching Tv programs, which they are interested but they don't perform selective watching to quide their students. The teachers have the opinion that correct use of listening, reading, speaking and writing skills in Tv programs is important. But they have stated that Tv programs don't improve language acquisition and students' vocabulary in Turkish lessons. Tv programs have not been seen as an aducation tool by teachers who participated in the research and therefore they are not used in Turkish lessons. It has been also seen that these programs are not intended to provide values education and to promote and adopt our cultural elements.