Kadınların siyasal katılımında kitle iletişim araçlarının etkisi
The effect of mass media on women's political participation
  1. Tez No: 590082
  2. Yazar: TURAN DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL GÜNEŞER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Administration, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Basit bir ilgiden yoğun eylemlere kadar siyasal katılım, birçok tanımla açıklanmış; apolitikler dışarıda bırakıldığında siyaset, vatandaşın hayatında etkisi değişen ölçülerde olsa da yer edinmiştir. Günümüzde siyasal katılım gelir, cinsiyet, sosyoekonomik koşullar, dini sebepler gibi pek çok öğe tarafından ele alınmıştır. Toplumun önemli bir bileşkesi olan ve nüfusun yarısını oluşturan kadınların, siyasal katılımı üzerinde durmak önemlidir. Siyasal tavır ve davranışları açısından kadınlar, katılım sürecinde geniş bir yelpazede etki yaratma gücüne sahiptir. Bu çalışmada öncelikle siyasal katılımın ne olduğu tartışılacak; oy vermeden aktif üyeliğe, eyleme kadar uzanan bu geniş yelpazenin içeriği irdelenmeye çalışılacaktır. Bu doğrultuda kitle iletişim araçlarının da siyasal katılımı yönlendirmesi konusundaki etkisi göz ardı edilemeyeceğinden hareketle siyasal katılımla kitle iletişim araçlarının ilişkisi, sosyal medyanın da bu alana dahil olmasıyla beraber tekrar gündeme gelmiştir. Toplumda yerinin göz ardı edilemeyeceği anayasal eksende 1930 yılında belediye başkanını seçme, 1933 yılında muhtar, 1934 yılında ise milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkı verilen; 2010 yılında pozitif ayrıcalığa sahip olan kadınların siyasal hayata katılımında kitle iletişim araçlarıyla ne tür bir bağ ve yönelim içerisinde oldukları, çalışmanın araştırma konusunu oluşturmaktadır. Yine benzer şekilde çalışmada kadınların siyasal ilgi düzeyleri, katılım ölçütleri ve türleri; bunlarla beraber kitle iletişim araçlarının bu olgular üzerindeki önemine dikkat çekilmeye çalışılacaktır
Özet (Çeviri)
From apolitical to political participation was explained and simple interest to define many of the intense action when it is left outside impact on the lives of citizens in politics, although he has appeared in varying degrees. Today, political participation, income, gender, socio-economic conditions, has been taken up by many items such as religious reasons. It is important to focus on the political participation of women, who are an important component of society and make up half of the population. In terms of their political attitude and behaviour, women have the power to exert a wide range of influence in the accession process. In this study, political participation is primarily what will be discussed; without a vote, active membership, ranging from action to examine the contents of this wide range will be studied. In this respect, since the influence of mass media on the orientation of political participation cannot be ignored, the relationship of mass media with political participation has been re-raised with the inclusion of social media in this field. On the constitutional axis that cannot be ignored in society, the right to elect the mayor in 1930, the right to be elected as Mukhtar in 1933, and the right to be elected as a member of Parliament in 1934 constitute the research of what kind of connection and orientation with the mass media in the participation of women with positive privileges in political life in 2010. Similarly, the study of women in levels of political interest, participation criteria and types; along with them will try to draw attention to the importance of the mass media on these phenomenon.