Kamu mali yönetiminde Sayıştay'ın yeri ve Sayıştay denetimi
The place of the Court of Accounts and the audit of the Court of Accounts in public financial management
  1. Tez No: 590105
  2. Yazar: AYBİKE ASIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MIYNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Anayasaları'nın tümünde yer alan Sayıştay, kurumsal yapının en önemli parçalarından biridir. Kamu kaynaklarının kullanımında şeffaflık ve hesap verilebilirlik anlayışının yerleşmesi adına ve kamu mali yönetim sistemindeki hızlı değişim Sayıştay'ın görev ve sorumluluklarını arttırmıştır.Çalışmanın amacı; Türkiye'de Sayıştay kurumunun gelişimini, yapısını, işlevlerini ortaya koymak ve dünya üzerinden belirli örneklerle birlikte Sayıştay kurumunun görev ve yetkilerini tanımlamaktır. Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye'de Sayıştay kurumunun tarihsel gelişimi ve işlevlerine yer verilmiş, ikinci bölümünde mali denetim kavramıyla birlikte kamu mali denetimi, denetim kavramı ve performans denetimi kavramları açıklanmış, son bölümde ise kamu mali denetiminde Sayıştay kurumu ve seçilmiş bazı ülke Sayıştayları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Court of accounts, which is included in all the Constitutions of the Republic of Turkey, is one of the most important parts of the institutional structure. The rapid change in the public financial management system has increased the duties and responsibilities of the Court of accounts for the settlement of transparency and accountability in the use of public resources.The aim of th study is to reveal the development, structure and functions of the Court of accounts in Turkey and to define the duties and powers of the Court of accounts along with specific examples from around the world.In the first part of the study, the historical development and functions of the Court of accounts in Turkey were given, in the second part, the concept of financial audit, the concept of audit and performance audit concepts were explained, in the last part, the institution of the Court of accounts and some selected country of accounts were tried to explain.