Bir ikna teknolojisi olarak internet: e-ticaret sitelerindeki ikna dinamikleri üzerine bir inceleme
Internet as a persuasive technology: A study on the dynamics of persuasion in e-commerce sites
  1. Tez No: 590110
  2. Yazar: ZÖHRE AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
İkna edici iletişim hayatın her alanında insanların birbirlerini etkilemek, tutum ve davranışlarını değiştirmek için kullandıkları bir iletişim çabasıdır. Önceleri filozofların insanları etkilemek ya da senato toplantılarında bireylerin tek tek fikirlerini anlatarak, diğer üyeleri kendi düşüncelerine çekme çabaları ile tanımlanan ikna, yıllar içinde hem bilgi dünyasındaki ilerlemeler hem de teknolojik ilerlemelerle kullanım alanını genişletmiştir Teknolojiyle tanım alanı da büyüyen ikna, içeriğine ikna teknolojileri kavramını eklemiştir. İkna teknolojileri, ikna için kullanılan içeriklere teknolojik aygıtların da katılarak etki alanının genişletilmesiyle yapılan ve temelde bireyin tutum ve davranışlarını değiştirmek amacıyla uygulanan çalışmaların geneline verilen addır. Bu noktada özellikle internetin gelişmesi ve insan hayatında büyük oranda yer alması sadece ikna edici iletişimi değil ekonomik anlayışı da değiştirmiştir. Ekonominin gelişmesi pazarlama çalışmalarının da değişmesini hızlandırmıştır. Pazarlama anlayışındaki gelişmeler tüketicilerin dönüşümüyle birlikte hızlanmış, geleneksel satış taktiklerinin yanına online satış (e-ticaret) da eklenmiştir. E-ticaretin işlevselliği açısından da sitelerin sahip olduğu web sayfaları büyük önem taşımaktadır. Çalışmada B2C özelliği taşıyan e-ticaret sitelerinin ikna teknolojileri bağlamında nasıl tasarlandığı ve ikna dinamiklerinin neler olduğu ortaya konulmuştur. Sitelerin sahip olduğu ikna dinamikleri kullanılabilirlik, tasarım, güvenlik ve etkileşim olarak dört basamakta toplanmıştır. Bu dört basamağın altında ise her bir ikna dinamiğinin sahip olduğu ögeler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Persuasive communication is an effort that people use in every aspect of life to influence each other to change their attitudes and behaviors. The persuasion as a term was first defined by philosophers' efforts to have an influence on people or to express opinions at senate meetings to gain supporters on own side but over the years it has expanded its use with advances in the information and technological world. Persuasion, which is growing in the definition field with technology, has added the concept of persuasion technologies to its content. Persuasion technologies are the name given to the general activities that are carried out by expanding the scope of influence by incorporating technological devices into the content to use for persuasion and applied to change the attitudes and behaviors of the individuals. At this point, especially the development of the Internet and its involvement in human life have changed not only persuasive communication but also the economic aspect. The development of the economy has accelerated the change in marketing activities. Developments in the marketing approach have accelerated with the transformation of consumers and as a result of that, the term online sales (e-commerce) have been added to traditional sales tactics. To get accepted of e-commerce by the individuals, the functionality of e-commerce sites have great importance. In this study, how B2C e-commerce sites which are active in Turkey are designed in the context of persuasion technologies and persuasion dynamics are presented. The persuasion dynamics of the sites are grouped into four steps: usability, visual design, security, and interaction. Under these main four steps, also elements of each dynamic of persuasion are presented.