Liderlik ve girişimcilik ilişkisi: Aile işletmesinde bir araştırma
Relationship between leadership and entrepreneurship: A research in a family business
  1. Tez No: 590131
  2. Yazar: ŞAHİKA GÜMRAH CİDDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde hizmet sektöründe yer alan işletmelerin varlıklarını devam ettirmeleri ve rekabet edebilmeleri için, işletmelerin bünyelerinde bulundurdukları iş görenlerin liderlik davranışları, girişimcilik eğilimleri ayırt edici bir özellik olmuştur. Müşterileri ile birebir temasta bulunan iş görenlerin liderlik davranışlarını nasıl algıladığı işverenlerin seçiciliğini arttırmıştır. Ankara ilinde faaliyet gösteren orta ölçekli bir işletmede gerçekleştirilen bu araştırmada algılanan liderlik ve girişimcilik davranış yönelimi ölçekleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı işletmelerde liderlik ve girişimcilik davranış tarzları algılarının belirlenmesi ve bu değişkenlerin arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ayrıca demografik faktörlerin (yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma süresi ve eğitim durumu) liderlik ve girişimcilik üzerine etkisinin ortaya konulması da amaçlanmıştır. Araştırma 211 işgören üzerinde gerçekleştirilmiştir. Betimsel analiz sonucunda ilgili işletmede araçsal, katılımcı ve destekleyici liderlik davranışlarının sergilendiği bulgulanmıştır. İlgili işletmede yenilikçilik, başarı isteği, kendini kontrol ve özgüven davranışlarının sergilendiği tespit edilmiştir. Çalışanların algıladığı liderlik davranışları, sergiledikleri girişimcilik davranışlarını da anlamlı bir şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays,the leadership behaviors within the firms and the tendency for entrepreneurship are distinguishing features for the firms in the service sector to continue their existence and to compete. Leadership behaviors of employees who have one-to-one contact with their customers increase selectivitiy of the employers. The purpose of the study is to specify the perceptions of leadership and entrepreneurial behavior styles in enterprises and to reveal the effect of demographic factors (age, gender, marital status, working time and educational status) on leadership and entrepreneurship. The research was done by 211 employees. As a result of descriptive analysis, it was found that instrumental, participatory and supportive leadership behaviors were exhibited in the related enterprise. It was found that innovation, desire for success, self-control and self-confidence behaviors were displayed in the related enterprise. It is concluded that leadership behaviors perceived by employees affect their entrepreneurship behaviors significantly.