ICO investing signals
ICO yatırım sinyalleri
  1. Tez No: 590153
  2. Yazar: NURETTİN AYARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZDEN BİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kripto para arzı (ICO), projelerin kripto paraların Bitcoin ya da ether karşılığı satılarak fonlanmasını saglayan bir yatırım yapısıdır. IPO fonlama yapısının digital para ekonomisinde karşılığı olarak tanımlanabilir. ICO popüler bir konu haline geldikçe projelerin kısa zamanlı gerçekleşmesini sağlaması ve yüksek kar oranı vaat etmesi sebebiyle yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmanın ana amacı ICO sürecinde yatırımcı kararına etki eden faktörlerin analiz edilmesidir. Bu amacla pazarlama kanalları (sosyal medya, reklam, topluluklar, elektronik posta ve etki sahipleri), tanıtım belgesi (yol haritası, teknik yapı, takim boyutu, danışmanlar), yatırımcı motivasyonu (uzun vadeli, sektörel ilgi, Pump and Dump şemalarında yer almak) gibi faktörleri içeren çok sayıda potansiyel sinyali listeledik ve araştırma katılımcılarına her faktör konusunda fikirlerini sorduk.
Özet (Çeviri)
An initial coin offering (ICO) is a funding mechanism used by projects to sell their crypto-token in exchange for Bitcoin, Ether. It can be defined as a replacement of the IPO in the new digital currency economy. As ICO become trending topic, helps projects to be funded in a short time and promise high-profit margin, it attracts the attention of the investors. The primary purpose of this study is analyzing the determinants, which impact the decision of investors during the ICO process. We have listed many potentials signals including Marketing channels (social media, advertisement, communities, emails, influencers), Whitepaper (Roadmap, Technical structure, Team Size, Advisors), investment motivation (long term, industry interest, involving in pump and dump schemas) and asked research attendees to give us their opinion about each of the factors.