Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerde postüral kontrol ve dengenin ince motor becerilere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of postural control and balance characteristics on fine motor skills i̇n i̇ndividuals with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 590211
  2. Yazar: ÜNZİLE TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ERDOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörobiyolojik bir bozukluktur. OSB tanılı bireylerde iletişim kısıtlılığı, gecikmiş dil gelişimi, davranış sorunlarına ek olarak postüral kontrol bozukluğu, denge problemleri, motor hareketlerde gecikmeler gibi fiziksel problemler de görülür. Bu çalışma, OSB'li bireylerin postüral kontrol, denge ve ince motor becerilerini değerlendirmek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 5-17 yaş aralığında, OSB'li 20 birey ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri alınarak postüral kontrol seviyeleri Oturmada Postüral Kontrol Ölçeği (SPCM) ile, denge seviyeleri tek ayak denge testi ve topuk-parmak duruşu testi ile, ince motor becerileri Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve 9 Delikli Peg Testi ile değerlendirildi. OSB'li bireyler ve kontrol grubu arasında postüral kontrol, denge ve ince motor beceri değerleri arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Bu araştırma sonucunda, OSB'li bireylerin postüral kontrol, denge ve ince motor becerilerde yaşıtlarına kıyasla daha başarısız oldukları görüldü. Bu sonuçların OSB'li bireylerin mevcut fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında göz önünde bulundurulması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a neurobiological disorder that is accepted to be caused by different structures or functioning of the innate brain and nervous system. In addition to communication problems, delayed language development and behavioral problems, physical problems such us postural control disorder, balance problems, motor movement delays are also seen in individuals diagnosed with ASD. This study was planned to evaluate postural control, balance and fine motor skills of individuals with ASD and to determine the relationship between these parameters. Twenty individuals with ASD and 20 healthy individuals aged 5-17 years were included in the study. After demographic data of the individuals were recorded, postural control levels were assessed with Seated Postural Control Measure (SPCM), balance levels with One Leg Balance Test and Heel-Toe Posture Test, fine motor skills with Jebsen Taylor Hand Function Test and 9 Hole Peg Test. A significant difference was found in postural control, balance and fine motor skill values between individuals with ASD and control group (p 0.05). As a result of this study, it was observed that individuals with ASD are more unsuccessful in postural control, balance and fine motor skills than their peers. In this context, it can be said that these results should be considered in the current physiotherapy and rehabilitation practices of individuals with ASD.