Sosyal bilgiler öğretim programında yer alan adalet değerinin kazandırılmasında Diriliş Ertuğrul dizisinin rolü
The role of Diriliş Ertuğrul series in gaining the value of justice in the social
  1. Tez No: 590226
  2. Yazar: MERVE GÜRGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan adalet değerinin kazandırılmasında Diriliş Ertuğrul dizisinin rolünü belirlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer alan adalet değerinin kazandırılmasında Diriliş Ertuğrul dizisinin rolü üzerinde cinsiyetin, anne eğitim durumunun, baba eğitim durumunun ve bir gün içerisinde televizyon izleme süresinin etkisinin olup olmadığı da alt amaçlar olarak belirlenmiştir. Araştırmada, karma araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel safhasında deneysel araştırma modeli içerisinde ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel safhasında ise görüşme modeli içerisinden standartlaştırılmış açık uçlu görüşme türü kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubu oluşturulurken amaçsal örneklem türlerinden kolay ulaşılabilir örneklem ve ölçüt örneklem kullanılmıştır. Tercih edilen ölçüt örneklem doğrultusunda Diriliş Ertuğrul dizisinin ele aldığı dönem olan Türkiye Selçuklu Devleti Dönemi'nin ve Anadolu'nun yurt edinme süreci ile ilgili kazanımların Sosyal Bilgiler Öğretim Programı'nda yer aldığı 6. sınıf düzeyindeki öğrenciler, çalışma grubu olarak tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının 1.Dönemi'nde Ankara ilinin Mamak ilçesinde bulunan bir ortaokulunun 6.sınıf düzeyindeki toplam 28 öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 5'li Likert tipi tutum ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, ʺAdalet Değerine Yönelik Tutum Ölçeğiʺ aracılığıyla elde edilen veriler, SPSS Statistics 22 programına yüklenmiş ve analiz edilmiştir. Uygulama sürecinde altı sorudan oluşan ʺAdalet Değerine Yönelik Görüşme Formuʺ aracılığıyla katılımcılardan elde edilen bilgiler, içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin sonucunda; uygulama sürecinde iki ayrı yöntemle sosyal bilgiler dersi gören grupların Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan adalet değerine yönelik tutum puanlarının deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık gösterdiği, farklı öğretim yöntemlerinin kullanıldığı gruplarda olmak ile tekrarlı ölçümler faktörlerinin Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan adalet değerine yönelik tutumlarının üzerindeki ortak etkilerinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin, adalet değerine yönelik tutum puanları arasında deney öncesinde ve sonrasında cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu ile günlük televizyon izleme saatlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın nitel verilerinin sonuçları ise şöyledir: Deney grubu ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Günlük hayatımızda adaletli davranmanın önemi sizce nedir?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺBireysel Mutlulukʺ, ʺHakların Farkındalığıʺ, ʺToplumsal Yaşamʺ, ʺHoşgörüʺ, ʺGelişmişlik Düzeyiʺ, ʺKişisel Hakların Korunmasıʺ isimli temalar oluşturulmuştur. Deney grubu ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Bir devletin kurulmasında ve varlığını devam ettirebilmesinde adalet değerinin önemi sizce nedir?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺSiyasi Varoluşʺ, ʺToplumsal Yaşamʺ, ʺHakimiyet Süresiʺ, ʺBilimsel ve Ticari Gelişmeʺ, ʺOlumsuzʺ, ʺDünya Siyasetinde Etkin Olmakʺ, ʺYaşam Şartlarıʺ, ʺEgemenlik Haklarıʺ, ʺKişisel Hakların Korunmasıʺ, ʺGelişmişlik Düzeyiʺ isimli temalar oluşturulmuştur. Deney grubu ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Sizce kitle iletişim araçlarının (televizyon, internet, cep telefonları vb.) adalet değerinin kazandırılmasında nasıl bir etkisi vardır?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺGüncellikʺ, ʺDikkat Çekicilikʺ ve ʺGerçek Hayatla İlişkilendirilmesiʺ, ʺGerçek Yaşama Etkisinin Olmamasıʺ, ʺOlumsuz Örnekler Barındırmasıʺ ve ʺZararlı Etkilerinin Olmasıʺ, ʺBilgilendirici Olmasıʺ, ʺUlaşılabilirlikʺ, ʺYaşam Şartlarıʺ, ʺTercih Edilme Oranıʺ, ʺİçerikʺ, ʺUygulama İmkânının Olmamasıʺ, ʺSosyal Hayatʺ isimli temalar oluşturulmuştur. Deney grubu katılımcılarına ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Sizce kitle iletişim araçlarında (televizyon, internet, cep telefonları vb.) yayınlanan programlar adalet değerini nasıl yansıtmaktadır?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺİçerikʺ, ʺUlaşılabilirlikʺ, ʺGüvenirlikʺ, ʺBilinçli İzleyicilikʺ, ʺGerçek Hayatla İlişkilendirilmesiʺ, ʺBilgi Sağlamasıʺ, ʺGüncellikʺ ve ʺFarklı Görüşleri Barındırmasıʺ, ʺAnlaşılma Düzeyiʺ isimli temalar oluşturulmuştur. Deney grubu katılımcılarına ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Bireylere adalet değerinin kazandırılması için sizce neler yapılabilir?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺHayatta Uygulanmalıʺ, ʺDaha Çok Kişiye Hitap Edilmeli ve Dikkat Çekilmeliʺ, ʺAçıklıkʺ, ʺHayata Yansıtılmalıʺ, ʺHakların Korunmasıʺ, ʺToplumsal Hayatʺ, ʺOlumsuzʺ isimli temalar oluşturulmuştur. Deney grubu ve kontrol grubu katılımcılarına yönlendirilen“Sizce adalet değerinin kazandırılmasında sosyal bilgiler dersinin etkisi nedir?”sorusuna verilen cevaplar neticesinde; ʺİçerikʺ, ʺHayatilik İlkesiʺ, ʺSahip Çıkmasıʺ, ʺBilgilendirici Olmasıʺ isimli temalar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of Diriliş Ertuğrul series in gaining the value of justice in the Social Studies Curriculum. In line with this general purpose, it has been determined whether gender, mother education status, father education status and the duration of watching television in one day have an effect on the role of Diriliş Ertuğrul series in gaining the value of justice in Social Studies Curriculum. In the research, mixed research design was used. In the quantitative phase of the study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used within the experimental research model. In the qualitative phase of the research, standardized open-ended interview type was used within the interview model. In the study, easily accessible sampling and criterion sampling, which is one of the purposive sample types, were used while forming the study group. Preferred measure samples in accordance with the resurrection Ertugrul sequence of the period was handled Turkey Seljuk State Period and students in the 6th grade level that takes place in Social Studies Program of the respective acquisitions by Anatolian homeland process, was chosen as the study group. The study group of the research; In the first semester of the 2018-2019 academic year, a total of 28 students in the 6th grade level of a secondary school in Mamak district of Ankara province. In the study, 5-point Likert-type attitude scale and interview form prepared by the researcher were used as data collection tool. During the implementation process, the data obtained through the um Attitude Scale towards Justice Value ʺ were loaded into SPSS Statistics 22 program and analyzed. The information obtained from the participants was analyzed through content analysis through the Interview Form on the Value of Justice which consisted of six questions during the implementation process. As a result of the quantitative data; In the application process, it was found out that the attitude scores of the groups who took social studies course with two different methods towards the value of justice in Social Studies Course Curriculum showed significant difference after the experiment, after being in groups where different teaching methods were used and the repeated measures factors were included in the Social Studies Course Program. The common effects on attitudes towards the value of justice were found to be significant. There was no significant difference between the attitudes of the students in the experimental and control groups towards the value of justice before and after the experiment according to gender, mother and father education level and daily television watching hours. The results of the qualitative data of the research are as follows:“What is the importance of being fair in daily life?”Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question;“TeIndividual Happiness”,“Awareness of Rights”,“Social Life”,“Toleranceʺ, ”Advenced Level“, ”Protection of Personal Rights“ tem were created. ”What is the importance of the value of justice for founded a state and survived the?“ Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question; ”Political Existence“, ”Social Life“, ”Domination Perdiod“, ”Scientific and Commercial Development“, ”Negative“, ”Being Active in World Politics“, ”Life Conitions“, ”Sovereign Rights“, ”Protection of Personal Rights“, ”Advenced Level“ tem were created. ”How does mass media (television, internet, mobile phones, etc.) have the impact on gained the justice value?“ Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question; ”Actualıty“, ”Attractiveness“, ”Associated with Real Life“, ”No Impact on Real Life“, ”Having Negative Samples“, ”Having any Harmful Effect“, ”Life Condinition“, ”İnformative“, ”Rate of Preference“, ”Content“, ”Lack of Application“, ”Social Life“, ”Accesibility“ tem were created. ”How do programmes in mass media (television, internet, mobile phones, etc.) reflect the justice value?“ Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question; ”Content“, ”Accessibility“, ”Reliability“, ”Viwership with Consicaus“, ”Association with Real Life“, ”Information Provision“, ”Actuality“, ”Level of Understanding“ were created. ”What do you think can do to gain the justice value?“ Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question; ”Should be Apllied in Life“, ”Should Adress More People and Attention Should be Drawn“, ”Openess“, ”Should be Reflected in Life“, ”Right Should Protect“, ”Social Life“, ”Negative“ were created. ”What is the effect of social studies lesson on gained the justice value?“ Directed to the experimental and control group participants. As a result of the answers given to the question; ”Content“, ”Life Principles“, ”Owership“, ”Informative" were created.