VUK hükümlerine göre oluşturulan mali tabloların TFRS hükümlerine uyarlanması
Adaptation of financial statements created according to VUK provisions to TFRS provisions
  1. Tez No: 590225
  2. Yazar: EMİNE SELEK GÖDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE MEDER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Globalleşen dünyada ülkeler arası sınırlar her anlamda kalktığı gibi ekonomik anlamda da kalkmıştır. Bu çerçevede ülkelerin ekonomik ve siyasi ilişkileri geçmişe göre daha ileri bir seviyeye taşınmıştır. Ülkeler arası ilişkilerin ilerleme sebebinin temeli ticari ilişkiler olduğundan, ülkelerin birbiriyle daha uzlaşmacı bir politika izlemesi gerekmektedir. Ülkeler farklı dilleri konuşuyor olsalar da, ticari ve ekonomik anlamda ilişkilerin sorunsuz ilerlemesi için ortak bir dile ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyacın nedenlerinden biri de ortak bir çerçevede düzenlenen uluslararası standartların etkisi ile oluşturulmuş finansal tablolar sayesinde birbirleri ile ilgili daha sağlıklı kararlar alabilmektir. Bu çalışma Vergi Usul Kanunu hükümlerinden Uluslararası Finansal Raporlama Standardına çevrilerek uyarlanan Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına geçişin Türkiye'de kullanılan finansal tablolar üzerinde oluşturacağı farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the borders between countries have been abolished in every sense and they have been abolished in economic terms. In this context, the economic and political relations of the countries have moved to a higher level than the past. Since trade relations are the basis for the progress of inter-country relations, countries should follow a more conciliatory policy with each other. Although countries speak different languages, a common language was needed for the smooth progress of trade and economic relations. One of the reasons for this need is to be able to make healthier decisions about each other thanks to the financial statements prepared under the influence of international standards which are arranged in a common framework. In this study, the Tax Procedure Law of International Financial Reporting Standards, adapted by turning the switch to Turkey Financial Reporting Standards will create differences on the financial statements used in Turkey aims to research.