AZ91 magnezyum alaşımının işlenebilirlik özelliğinin deneysel olarak araştırılması
The experimental investigation of machinability AZ91 magnesium alloy
  1. Tez No: 590269
  2. Yazar: FARUK MULLAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Technical Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Talaşlı imalatta verimliliği arttırabilmek için mümkün olduğunca yüksek hızlarda işleme yapmak arzu edilir. Magnezyum gibi yüksek sıcaklık değerlerinde parlama riski olan malzemeler için kesme hızı ve ilerleme oranlarının iyi tespit edilmesi gerekir. Yapılan bu çalışmada, AZ91 Magnezyum alaşımının farklı parametre değerlerinde işlenebilirliği incelenmiştir. Çalışmada, kaplamalı ve kaplamasız uçlar kullanılarak, 3 farklı ilerleme hızı (0,1 mm/rev, 0,2 mm/rev, 0,3 mm/rev), 4 farklı kesme hızı (200 m/min, 320 m/min 512 m/min, 820 m/min) ve 3 farklı kesme derinliğinin (1 mm, 2 mm, 3 mm) takım üzerine gelen kuvvetlere ve yüzey pürüzlülüğüne etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen veriler, takım üzerindeki kaplamanın esas kesme kuvvetini düşürdüğünü ve yüzey pürüzlülüğünü artırdığını göstermiştir. İlerleme, kesme hızı ve kesme derinliği için artan değerlere paralel olarak esas kesme kuvvetinin ve yüzey pürüzlülüğünün artış gösterdiği de görülmektedir. Yapılan bu çalışma ile AZ91 Magnezyum malzemelerin talaşlı imalatı için en uygun işleme parametrelerinin tespit edilerek literatüre kazandırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to increase productivity in machining, it is desired to work at speeds as high as possible. For materials such as magnesium which has flash risk at high temperatures, it is necessary to determine the cutting speed and feed rates well. In this study, machinability of AZ91 magnesium alloy was examined in different parameter values. In this study, coated and uncoated inserts were used and the impacts of 3 different feed rates (0.1 mm / rev, 0.2 mm / rev, 0.3 mm / rev), 4 different cutting speeds (200 m / min, 320 m / min to 512 m / min, 820 m / min) and 3 different cutting depths (1 mm, 2 mm, 3 mm) on the forces applied to the tool and on the surface roughness were investigated experimentally. Data obtained as a result of the experiments showed that the coating on the tool reduced the real cutting force and increased surface roughness. It is also seen that the cutting force and surface roughness increase in parallel with the increasing values for feed rate, cutting speed and cutting depth. With this study, it is aimed to determine the most appropriate machinability parameters for machining of the AZ91 Magnesium materials and utilized in the literature.