Genel sanrısal inanışların oluşumunda ailenin etkisi
Family's influence on formation of delusional beliefs
  1. Tez No: 590276
  2. Yazar: DERYA ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE NİLGÜN CANEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı toplum genelinde var olan sanrısal inanışların yapısal ve içerik olarak oluşumunda aile yapısının etkisinin aile terapisi kuramları çerçevesinde incelenmesidir. Bu bağlamda öncelikli olarak yaşları 18-60 arasında 10 kişilik bir grup ile sanrısal inanışları hakkında görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde katılımcıların inanışların oluşumunda etkili bir faktör olarak aileyi belirtmesi üzerine araştırmacı tarafından yapılandırılan görüşme formu aileyi yapısına dair içerik çerçevesinde yeniden şekillendirilmiş ve bu yeni form ile 8 katılımcı ile görüşülmüştür. Bu görüşmeler sonucunda toplum genelinde herhangi bir psikopatoloji ile ilişkilendirilmeyen fakat sanrısal örüntüye sahip inanışlar ve ailenin bu inanışlara olan etkisi ortaya çıkarılmıştır. Aile yapısının sanrısal inanışlara olan etkisinin aile yapıları bağlamında değerlendirilebilmesi için araştırmacı tarafından“Türk Aile Yapısı Çözümleme Ölçeği”geliştirilmiş, aile yapısı“Sosyal Aile Yapısı Algısı”,“Aile Algısı”,“Ailede Dini-Spiritüel Yaşam”ve“Ailede Güç Dengesi”alt boyutları ile değerlendirilmiştir. Sanrısal inanışları ölçmek amacı ile Emmanuel Peters tarafından geliştirilen PDI 21 (Peter's Delusional Inventory) Türkçeye adapte edilmiştir. Sanrı ve psikopatoloji ile ilişkilendirilen duygusal istismar, aile“Yetişkinler için Algılanan Duygusal İstismar Ölçeği”ile ölçülmüştür. Duygusal istismar, psikopatolojiler ile ilişkilendirilen bir yapı olmasının yanı sıra içerik bağlamında sanrısal inanışların oluşmasında etkili olabilecek yapısından dolayı da tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of family structure on the formation of delusional beliefs in society in the light of theories of family therapy. In this context, primarily a group of 10 people aged 18-60 were interviewed about their delusional beliefs. As the participants stated the family as an effective factor in the formation of beliefs, the interview form that was structured by the researcher was reshaped within the context of the structure of the family and 8 participants were interviewed with this new form. As a result of these interviews, beliefs that are not associated with any psychopathology but have delusional patterns and the effect of the family on these beliefs were revealed. In order to evaluate the effect of family structure on delusional beliefs in the context of family structures,“Turkish Family Structure Analysis Scale”was developed by the researcher with subscales of“Social Family Structure Perception ”,“ Family Perception ”,“Religious-Spiritual Life in Family”and“Balance of Power in the Family”. In order to evaluate delusional beliefs, PDI 21 (Peter's Delusional Inventory), developed by Emmanuel Peters to measure delusional beliefs, was adapted to Turkish. Emotional abuse associated with delusion and psychopathology was measured by the family "Perceived Emotional Abuse Scale for Adults. Emotional abuse was preferred due to its structure which is associated with psychopathologies, as well as its structure, which could be effective in the formation of delusional beliefs in the context of content.