The mediating role of vulnerable narcissism in the relationship between perantal bonding and body image
Ebeveyn bağı ve beden imajı arasındaki ilişkide kırılgan narsisizmin aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 590315
- Danışmanlar: DR. BAHAR TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı anne babaya bağlanma ve beden imajı arasındaki ilişkide kırılgan narsizmin aracı rolünü araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi, 18-25 yaş aralığındaki toplam 279 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılar Anne ve Babaya Bağlanma Ölçeği (ABBÖ), Patolojik Narsisisizm Envanteri (PNE), Beden İmajı Ölçeği (BIÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Kısa Demografik Bilgi Formu'nu doldurmuşlardır. Yordayıcı değişken,yordanan değişken; ve aracı değişken arasındaki koresyonları değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Anne ve babanın ilgi boyutu ve beden imajı arasında anlamlı ilişki bulunmuş ancak anne ve babanın aşırı koruması ve beden imajı arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Aracı değişken analizlerinin sonuçları,anne ya da baba ilgisi ile beden imgesi ile arasındaki ilişkide kırılgan narsisizm aracılığıyla aracılık etmediğini göstermiştir. Bu sonuçlar önceki çalışmaların bulguları ışığında tartışılmış; araştırmanın katkıları, sınırlılıkları ve yeni çalışmalar için, öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mediating role of vulnerable narcissism in the relationship between paternal bonding and body image. The sample consists of 279 undergraduate students with an age range of 18-25 years. These participants have completed the following self-reported questionnaires: Parental Bonding Instrument (PBI), Pathological Narcissism Inventory (PNI), The Body Image Scale (BIS), Beck Depression Inventory (BDI) and a Short Demographic Information Form. Pearson correlation analyses were conducted to assess the correlations between predictor variables, mediator and outcome variables. These analyses have indicated that mother and father care are significantly correlated with the body image but there is no correlation between body image and maternal and paternal overprotection. The results of the mediation analyses have shown that the relationship between mother care and body image is not mediated through vulnerable narcissism nor is the relationship between father care and body image. These results are discussed according to the literature contributions of the current study and its limitations and recommendations for future research are presented.