Mal satış sözleşmelerinin TFRS15 ve muhasebe uygulama genel tebliğlerine göre raporlanmasındaki farklılıklar: Bir uygulama
Differences in reporting of goods sales contracts according to TFRS15 and general communiqué on accounting implementation and an aplication
- Tez No: 590328
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Mal satışlarının doğru bir şekilde muhasebeleştirilmesi işletmeler ve diğer ilgililer için oldukça önemli bir husustur. Uluslararası alanda sözleşmeye dayalı ticari satışlara ilişkin oluşturulan hasılat standardı UFRS 15 (ülkemizdeki uygulaması olan TFRS 15) ile bu konuda çok önemli gelişmeler sağlanmıştır. Öte yandan Vergi Usul Kanunundaki hükümlere paralel bir şekilde hazırlanan ve ülkemizdeki işletmelerin uyguladıkları MSUGT ile TFRS 15 arasında birçok yönden farklılıklar bulunmaktadır. Çalışmanın amacı mal satış sözleşmelerinin raporlanmasını ulusal ve uluslararası bu iki mevzuat bakımından uygulamalı bir şekilde açıklayarak aralarındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Correctly accounting of sales of goods is a very important issue for businesses and other interested parties. IFRS 15(application in Turkey is TFRS 15), the revenue standard for contractual commercial sales in the international arena, has made significant progress in this respect. On the other hand, there are many differences between MSUGT and TFRS 15, which are prepared in line with the provisions of the Tax Procedure Law and applied by the enterprises in our country. The aim of this study is to explain the reporting of goods sales contracts in a practical way in terms of these two national and international legislation and to reveal the differences and similarities between them.