Kurumsal sosyal sorumluluk ve hisse senedi getirileri: Yatırımcı duyarlılığı ve ulusal kültür rolü
Corporate social responsibility and stock returns: The role of investor sentiment and national culture
- Tez No: 963580
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA EREN SARIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Firma düzeyinde kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) (corporate social responsibility – CSR), sosyal sorumluluk yatırımları (socially responsible investments – SRI) ve onun bir göstergesi olarak çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) (environmental, social, and governance – ESG) faaliyetleri son yıllarda hem uygulayıcılar hem piyasa aktörleri ve hem de akademisyenler tarafından yoğun bir ilgiye maruz kalmaktadır. Önceki araştırmalar çoğunlukla beklenen getiriler ile firma düzeyindeki sosyal sorumluluk performansı arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Söz konusu negatif prim, yüksek ESG derecelendirmeleriyle ilişkili azaltılmış riskle bağlantılı olmaktadır. Şirketler, yatırımcıların sosyal ve çevresel sonuçlar hakkındaki endişelerini olabildiğince iyi bir şekilde ele almak için sorumluluk geçişine uyum sağlamaktadırlar. Amaçlanan sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak, aynı zamanda finansal piyasa yatırımlarının risk – getiri özelliklerindeki değişimlere de bağlı olmaktadır. Bu bağlamda, yatırımcı duyarlılığı gelecekteki risk – getiri ilişkisini tahmin etmede önemli bir rol oynayabilmektedir. Bu çalışma, 2005 Temmuz – 2023 Haziran dönemi için uluslararası bir örneklem kullanarak ESG performansıyla ilişkili riskteki değişiklikleri ve buna bağlı olarak getiri değişimlerini yatırımcı duyarlılığı kapsamında incelemeyi amaçlamaktadır. Küresel bir örneklem kullanmak, Hofstede tarafından geliştirilen altı ulusal kültür boyutunu dahil ederek ülkeler genelinde önemli kültürel yönleri incelememize de olanak tanımaktadır. Bu tez çalışmasının ampirik kısmında öncelikle, daha yüksek ESG puanlarına sahip firmaların, daha düşük ESG puanlarına sahip firmalarla kıyaslandığında daha düşük artık getiriler ve anormal getiriler sergilediği kanıtlanmaktadır. On farklı ESG tabanlı portföyden elde edilen artık getirilere dayanarak en iyi ESG puanına sahip Best portföyünden en kötü ESG puanına sahip Worst portföyüne gidildikçe azalan bir motif gözlemlenmiştir. En düşük ve en yüksek ESG puanlarına sahip portföyler arasındaki getiri farkından oluşturulan ESG risk faktörü (Worst minus Best – WMB), klasik varlık fiyatlandırma modellerine eklenerek portföylerin anormal getirileri incelenmiştir. Ardından ampirik analizler yatay kesit havuzlanmış OLS tahminleriyle ilerletilmiştir. Uluslararası örneklem kullanarak ülkelerin ulusal kültürel farklılıklarını ve yatırımcı duyarlılığını kontrol ettikten sonra, firma düzeyindeki analizlerden elde edilen bulgular, ESG priminin, sistematik bir risk primi olmaktan ziyade yanlış fiyatlandırmadan kaynaklı yatırımcı tercihlerine dayanan karakteristik bir prim olduğunu göstermektedir. Bu bulgu, yatırımcı tercihlerinin gelişmiş sürdürülebilirliğe doğru kurumsal ilerlemeyi açıklamada önemli bir rol oynadığı fikrini desteklemektedir. Gelişmiş sürdürülebilirliğe doğru giden bu kayma, özellikle belirli kültürel özelliklere sahip ülkelerdeki yatırımcıların tercihlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR), socially responsible investments (SRI) and environmental, social, and governance (ESG) activities as an indicator of these at the firm level have attracted intense attention in recent years from practitioners, market players and academics alike. Previous studies have mostly shown a negative relationship between expected returns and firm–level social responsibility performance. This negative premium arises from the reduced risk associated with higher ESG ratings. Companies are adapting to the responsibility transition in order to address investors' concerns about social and environmental outcomes as best as possible. Achieving the intended sustainability goals also depends on changes in the risk–return characteristics of financial market investments. In this context, investor sentiment can play an important role in estimating the future risk–return relationship. This study aims to examine the changes in risk associated with ESG performance and the resulting changes in returns within the scope of investor sentiment using an international sample for the period July 2005 – June 2023. Using a global sample also allows us to examine important cultural aspects across countries by including the six national culture dimensions developed by Hofstede. In the empirical part of this thesis, first of all, it is proven that firms with higher ESG scores exhibit lower excess and abnormal returns compared to firms with lower ESG scores. Based on the excess returns obtained from ten different ESG–based portfolios, a decreasing pattern is observed as we move from the Worst portfolio with the worst ESG score to the Best portfolio with the best ESG score. The ESG risk factor (Worst minus Best – WMB), which is created from the return difference between the portfolios with the lowest and highest ESG scores, is added to the standard asset pricing models and the abnormal returns of the portfolios are examined. Then, the empirical analyses are advanced with cross-sectional pooled OLS estimations. After controlling for national cultural differences and investor sentiment using an international sample, the findings obtained from firm–level analyses show that the ESG premium is a characteristic premium based on investor preferences due to mispricing rather than a systematic risk premium. This finding supports the idea that investor preferences play an important role in explaining corporate progress toward improved sustainability. This shift toward improved sustainability is heavily influenced by the preferences of investors, particularly in countries with specific cultural characteristics.