Gıdaları taklit eden solüsyonların bulk fill kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü, yüzey sertliği ve çözünürlük düzeyleri üzerine etkisi
Effects of food simulating liquids on surface roughness, surface hardness and solubility of bulk fill composites
- Tez No: 590336
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN GÖNÜLOL
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yüksek viskoziteli bulk fill kompozitlerin, ağız içi ortamda maruz kalabilecekleri sıvılar içerisinde bekletilerek yüzey pürüzlülük, yüzey sertlik ve çözünürlük düzeyleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Materyal-Metot: Çalışmada, 4 farklı yüksek viskoziteli bulk fill kompozit (SonicFillTM, Tetric® EvoCeram Bulk Fill, Beautifil-Bulk Restorative, FiltekTM Bulk Fill Posterior Restorative) ve 1 adet geleneksel tipte mikrohibrit kompozit (FiltekTM Z250) kullanılarak 8 mm çap ve 4 mm kalınlıkta toplam 200 adet örnek hazırlandı. Çözünürlük değerlerini saptamak için, örneklerin başlangıç ağırlıkları mikrogram (µg) cinsinden kaydedildi (m₁). Başlangıç yüzey pürüzlülük ölçümleri profilometre (Perthometer M2, Mahr, Almanya) ile yapıldı. Örnekler gıdaları taklit eden 4 farklı solüsyonda (yapay tükürük, sitrik asit, etanol, heptan) 7 gün bekletildi, ardından profilometre ile ikinci yüzey pürüzlülük değerleri belirlendi. Örnekler desikatörde bekletilip ağırlık sabitlendiğinde, değerler m₂ olarak kaydedildi. Çözünürlük düzeyleri ISO 4049:2009 spesifikasyonuna göre hesaplandı. Daha sonra Vickers mikrosertlik ölçme cihazı (HM-112, Mitutoyo Corporation, Tokyo, Japan) kullanılarak örneklerin yüzey sertlik değerleri belirlendi. Son olarakta, her gruptan birer adet olmak üzere önceden belirlenmiş olan rastgele seçilen temsili 20 örnek 3D optik profilometre ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey morfolojisi açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effects of liquids which can be exposed to in the mouth on the surface roughness, surface hardness and solubility levels of high viscosity bulk fill composites. Materials-Methods: In this study, 4 different high viscosity bulk fill composites (SonicFillTM, Tetric® EvoCeram Bulk Fill, Beautifil-Bulk Restorative, FiltekTM Bulk Fill Posterior Restorative) and 1 microhybrid composite (FiltekTM Z250) were used and 200 samples with 8 mm diameter and 4 mm thickness were prepared. To determine the solubility values, the initial weights of the samples were recorded in micrograms (µg) (m1). Initial surface roughness measurements were made with a profilometer (Perthometer M2, Mahr, Germany). The samples were stored in 4 different food simulating liquids (artificial saliva, citric acid, ethanol, heptane) for 7 days, then the second surface roughness values were determined by the profilometer. When the samples were held in the desiccator and the weight was fixed, the values were recorded in m2. The solubility levels were calculated according to the ISO 4049: 2009 specification. The surface hardness values of the samples were then determined by using the Vickers microhardness measuring device (HM-112, Mitutoyo Corporation, Tokyo, Japan). Finally, randomly choosen representative 20 specimens from each group were evaluated in terms of surface morphology with 3D optical profilometer and scanning electron microscope (SEM).