Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan antrenörlerin örgütsel güven ve iş doyumunun incelenmesi
The study of job satisfaction and organizational trust of trainers WHO work for provincial Directorate of Youth and Sports
  1. Tez No: 590339
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞRI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde Görev Yapan Antrenörlerin Örgütsel Güven ve İş Doyumunun İncelenmesi Bu araştırmanın temel amacı; Akdeniz Bölgesinde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan antrenörlerin örgütlerine yönelik güven düzeyi ve iş doyumunu incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, kişisel bilgiler formu, örgütsel güven ölçeği ve Minnesota iş doyum ölçeğinden oluşturulan anket formu, 2018 yılında Akdeniz Bölgesindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde 179 kadrolu, 26 sözleşmeli, 80 hizmet alımı olmak üzere toplam 285 Antrenöre uygulanmıştır. Antrenörlerin iş doyum düzeylerini tespit etmek için Minnesota İş Doyum Ölçeğinin (Minnesota Satisfaction Questionnaire) kısa formu kullanılmıştır. Davis ve ark.(1967) Minnesota İş Doyum Ölçeği'nin uzun formundan (100 madde) iç ve dış faktörlerinden oluşan iş doyum durumları ile ilgili maddeleri birleştirerek 20 madde halinde bir ölçek geliştirmişlerdir. Ölçeklendirmenin Türkiye' deki adaptasyon çalışmasını Deniz ve Güliz Gökçora yapmış olup, ölçeği İngilizce formundan Türkçe' ye çevirmişlerdir. İkinci bölümde katılımcıların örgütsel güven düzeylerinin ölçülmesinde Omarov (2009)' un Türkçe' ye çevirdiği 22 maddelik ölçek kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 24.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, ortalama, standart sapma, basıklık, çarpıklık, frekans ve yüzde istatistiklerinin yanında, t testi, tek yönlü varyans analizi, Post-Hoc testlerinden Bonferroni testi, korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda, antrenörlerin örgütlerine güvenlerinin ve iş doyum düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Antrenörlerin iş doyum düzeylerinin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Study Of Job Satisfaction And Organizational Trust Of Trainers Who Work For Provincial Directorate Of Youth And Sports The main aim of this research is to study job satisfaction and trust level towards their organizations of trainers who work for provincial directorate of youth and sports which locates in the mediterranean region. İn accordance with this purpose survey form which is formed by personal details form, organizational trsut scale and Minnesota job satisfaction scale is applied to 285 permanent, contactual and worker volunteer trainers who work for provincial directorate of youth and sports which locates in mediterranean region. İn order to determine job satısfaction level of trainers short form of Minnesota Satisfaction Questionnaire has been used. Davis and his friends have developed a scale into twenty articles by using long form of Minnesota Satisfaction Questionnaire and by cambining related articles which have consisted of internal and external factors Deniz and Güliz Gökçora have done the adaptation study of scaling in turkey and they have translated the scale from English into Turkish. İn the scond part to measure organizational trust levels of participants the scale which has twenty two articles has been used, which was translated into Turkish by Omarov. The data which has been got by surveys ıs analysed by computers via spss 24.0 statistic package program. While evaluating the data we have made use of average, Standard Deviation, frequency, percentage statıstıcs, t test, one way variance analysis, bonferroni test from post hoc tests and correlation and regression analysis. İn consequence of the research it has been determined that job satisfaction and trust to their organizations of trainers is at mid- level. İt has been reached that the relation between job satisfaction level and organizational trust level of trainers is at mid- level and positive.