GSM operatörlerinin televizyon reklamlarında kullandıkları Türk kültür imgeleri: 2017 yılı reklamları üzerine uygulamalı bir çalışma
Turkish cultural images used by GSM operators on television advertisement: A practical study on 2017 advertisements
- Tez No: 590372
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Cep telefonu ve internet günlük hayatımızın artık ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu durumun farkında olan GSM operatörleri de reklam filmlerini buna yönelik hazırlamışlardır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde reklam, marka, kitle iletişim araçlarının ortaya çıkış süreci, GSM'in tarihçesi, GSM şirketleri, gelenek, imge, kültür ve küreselleşme kavramları literatür taraması yöntemiyle incelenmiş, üçüncü bölümde ise; Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'nun yayınlanan televizyon reklamları göstergebilimsel yöntem ile incelenerek, reklamlarda kullanılan geleneksel Türk imgeleri ve kültürel değerler belirlenip ortaya konulmuştur. Çalışmanın sonuç ve öneri bölümünde ayrıca markaların ve reklam verenlerin reklamlar üzerinden tüketiciye vermek istediği mesajlara da yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile phones and the Internet have become an integral part of our daily lives. GSM operators, who are aware of this situation, have prepared their commercial films accordingly. In the first and second part of the study, the process of emergence of advertising, brand, mass media, history of GSM, GSM companies, tradition, image, culture and globalization concepts are examined by literature search method. Turkcell, Türk Telekom and Vodafone's television advertisements were analyzed by semiotic methodology and traditional Turkish images and cultural values used in advertising were determined and put forward. In the conclusion and suggestion section of the study, it is also tried to include the messages that brands and advertisers want to give to consumers through advertisements.