Smagul Elubay'ın Ak Boz Üy romanındaki söz varlığı
Lexicology of Smagul Elubay's in the Ak Boz Üy novel's
  1. Tez No: 590373
  2. Yazar: HAZAL MERVE KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 527
Özet
Kazakistan coğrafyası halk yaşayışını, Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği rejiminin Kazak halkı üzerindeki etkilerini ve açlık ve göç dönemini en iyi şekilde yansıtan eserlerden biri olan“Ak Boz Üy”romanının söz varlığının incelenmesi tezin konusunu oluşturmaktadır. Kazak Türkçesi, Türk diyalektik grupları arasında, en geniş alana sahip olan Kıpçak Türkçesine bağlı lehçelerden biridir. Kazak dil bilimi son atmış yılda olgunlaşıp bağımsız bir bilim dalı seviyesine ulaşmıştır. Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanıp Kazak Türkçesinin ülkenin resmî dili olduktan sonra Kazak dil bilimi alanındaki çalışmalar daha da artmış ve Kazak dili hızla gelişmiştir. Bu kapsamda, bu çalışmada da Kazak Türkçesi söz varlığı incelenerek, ilgili alana bir nebze de olsa katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu noktadan hareketle, birinci bölümde Kazak adı, Kazak Tarihi ve Kazak Edebiyatı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Bununla birlikte, Smagul Elubay'ın hayatı ve edebî kişiliği ve kısaca söz varlığı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise romanın söz varlığı genel olarak incelenmiş ve tespitlerde bulunulmuştur. Son olarak, çalışma sonuç bölümü ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis consists of examining the lexicology of the novel“Ak Boz Uy”, which is one of the works best reflecting the people's living at Kazakhstan region, the effects of Soviet Socialist Republic regime on Kazakh people and the period of hunger and migration. Kazakh Turkish is one of the dialects of Kipchak Turkish which has the widest field among Turkish dialect groups. The Kazakh linguistics has developed in the last sixty years and reached to an independant field of science. After Kazakhstan has gained its independence and Kazakh Turkish become the official language of the country, the works on Kazakh linguistics have increased even more and the Kazakh language developed rapidly. In this scope, it was aimed to make a review of Kazakh Turkish lexicology in this study as well, and contribute to the relevant field to some extent. From this point of view, a brief information is given in the first section about Kazakh name, Kazakh History and Kazakh literature. Besides, information about the life and literary identity of Smagul Elubay as well as a brief information on his lexicology is given. In the second section, an overall examination of novel's lexicology is made with some points. Lastly, the study is completed with the conclusion part.