İlkokul ikinci sınıf matematik dersinde yapılandırılmış ve geleneksel ev ödevlerinin öğrencilerin akademik başarılarına ve ödeve yönelik tutumlarına etkisi
The effect of structured and traditional homework on students 'academic achievements and attitudes towards homework in primary second year mathematics
  1. Tez No: 590390
  2. Yazar: ARZU ELGİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmada ilkokul 2.sınıf matematik dersinde yapılandırılmış ve geleneksel ev ödevlerinin öğrencilerin akademik başarılarına ve ödeve yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel deneme modeli olan eşitlenmemiş gruplardan oluşan desen kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında, Aydın ilinde yer alan üç devlet ilkokulunda öğrenim gören 2.sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Yapılandırılmış ev ödevi verilip kontrolün sağlandığı deney 1 grubu (N=19), yapılandırılmış ev ödevinin verilerek geri bildirimin sağlandığı deney 2 grubu (N=17), geleneksel ev ödevlerinin verilerek kontrolün sağlandığı deney 3 grubu (N=19) ve geleneksel ev ödevlerinin verilerek geri bildirimin sağlandığı deney 4 grubu (N=19) olmak üzere 4 sınıf, 4 grup ve toplamda 74 öğrenci çalışmada yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”ile Bora ve Kocabaş (2018) tarafından geliştirilen“Ödeve Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma gruplarına deney sürecinin başında ve sonunda matematik başarı testi ve ödeve yönelik tutum ölçeği uygulanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 21 paket programından yararlanılmış, ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi, bağımsız gruplar t- testi ve bağımlı örneklemler için t-testi analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre yapılandırılmış ev ödevleri verilerek geri bildirimin gerçekleştirildiği deney grubunun matematik başarılarının diğer deney gruplarından anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Geleneksel ev ödevi verilip geri bildirim uygulaması yapılan grubun uygulama sonrası ödeve yönelik tutumlarında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of structured and traditional homework on students' academic achievement and attitudes towards homework in primary second year mathematics were examined. In the study, a pattern consisting of unequal groups, which is a quasi-experimental trial model, was used. The study was carried out with second grade students attending three state primary schools in Aydın in the 2018-2019 academic year. Experiment group 1 (N = 19) which structured homework was given and control was provided, experiment group 2 (N = 17) which structured homework was given and feedback was provided, experiment group 3 (N = 19) which traditional homework was given and control was provided and experiment group 4 (N=19) with traditional homework and feedback, the study was conducted in 4 groups, 4 classes, and a total of 74 students participated in the study.“Mathematics Achievement Test”developed by the researcher and“Attitude Towards Task”developed by Bora and Kocabaş (2018) were used as data collection tools. Mathematics achievement test and attitude scale towards homework were applied to the study groups at the beginning and end of the experiment. SPSS 21 package program was used for statistical analysis of the data obtained at the end of the study.One-way analysis of variance for unrelated samples, t-test for independent groups and t-test for dependent samples were used. According to the results of analysis it was concluded that mathematics achievement of the experimental group which the feedback was carried out by giving structured homework was significantly higher than the other experimental groups. The attitudes of the group which was given traditional homework and feedback application was carried out decreased after the application.