16. yüzyıl Divan şiirinde bak ve gör redifli şiirler
Look and 'See' redif poetry in 16th the Divan poetry
- Tez No: 590473
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, 16. Yüzyıl Klasik Türk Edebiyatı'ndaki“bak”ve“gör”redifli gazeller incelenmiş, divan şairlerinin bu redifleri seçme sebeplerini açıklamaya ve buna istinaden 16. yüzyılda belirlenen 30 gazel şerh edilmeye çalışılmıştır. Klasik Türk Edebiyatı'nın kaynak eserlerinin başında Kur'ân-ı Kerîm gelmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de bakmak ve görmekle ilgili pek çok ayet vardır. Şairlerin bu ayetlerden ilham alabileceğini düşünüp, buna kaynaklık eden Kur'ân-ı Kerim ayetlerine değinilmiştir. Hadis kitaplarından bakmak ve görmek ile ilgili bazı hadisleri, dilimizde yaygın olarak kullanılan bak ve gör ile ilgili bazı deyim ve atasözlerinden örnekler verilmiştir. Ayrıca divan edebiyatının başka bir kaynağı olan tasavvufta bakmak ve görmekle ilgili bazı kaynaklar bu amaçla taranmıştır. Arkasından 16. yüzyılda“bak”ve“gör”redifli gazel yazan şairler tespit edilmeye çalışılmıştır. Dönemin sosyal ve edebi atmosferini kısaca yansıtmaya çalışılarak şairler hakkında bilgi verilmeye gayret edilmiştir. 16. yüzyıldaki bak ve gör redifiyle gazel yazan şairlerin şiir sayısı otuzla sınırlanmış ve belirlenen 30 gazeli şerh edilmeye, açıklanmaya gayret edilmiştir. Şerh çalışması için seçilen gazellerde şiirlerin arka planını, hangi hadiselerden etkilendiklerini hangi düşünce, ayet ve hadislerden istifade edildiği anlamaya çalışılmış, şairlerin hayal ve imge dünyasını tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin başında metinleri, Osmanlıca harfleriyle bütün olarak verilip, çeviri yazı sistemiyle yazılmıştır. Beyitte geçen bilinmeyen kelimelerle ilgili küçük bir lugatçe oluşturulup bu doğrultuda beyitleri günümüz Türkçesi ile nesre aktarılmıştır. Akabinde beyit beyit şerh etmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“look”and“see”redif ghazals in 16th Century Classical Turkish Literature were examined, and the reasons why divan poets chose these redifs and 30 ghazals determined in the 16th century were tried to be explained. The leading works of Classical Turkish Literature is the Quran. There are many verses in the Quran about looking and seeing. Considering that poets can be inspired by these verses, the verses of the Holy Quran which are the source of these verses are mentioned. Some examples of hadiths about looking and seeing from hadith books, some of the idioms and proverbs related to look and see commonly used in our language are given. In addition, in Sufism which is another source of divan literatüre looking and seeing were searched for this purpose. Then, in the 16th century, poets who wrote“look”and“see”redif ghazals were tried to be identified. An attempt was made to briefly reflect the social and literary atmosphere of the period and to give information about poets. In the 16th century, the number of poems of poets who wrote poetry“look”and“see”redif ghazals was limited to thirty and identified 30 ghazals were tried to be annotated and explained. It is tried to understand the background of the poems, the thoughts, verses and hadiths which are influenced by the ghazals selected for the study of commentary, and it was tried to determine the world of imagination and imagery of poets. At the beginning of the thesis, the texts were given as a whole in Ottoman Turkish letters and were written in a translation writing system. A small vocabulary of unknown words in the couplet has been created and the couplets have been translated into modern Turkish. Then, couplets were tried to comment.