Obez bireylerde metabolik fenotipi etkileyen faktörler
Factors affecting metabolic phenotype in obese individuals
- Tez No: 590486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç; Bu çalışma ile obezite polkliniğine başvuran obez bireylerin metabolik olarak sağlıklı veya sağlıksız olma durumu ve bunu etkileyen faktörleri araştırmayı planladık. Gereç ve yöntem;Çalışmaya 01.06.2018-01.12.2018 tarihleri arasında İ.M.Ü Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzerinde BMİ≥30 olan 315 hasta dahil edildi ve retrospektif olarak incelendi. Hastaların sosyodemografik özellikleri , antropometrik ölçümleri, BİA yöntemi ile elde edilen vücut yağ analizi ve hastane elektronik ortamındaki , glukoz , HbA1c, insülin ,c-peptit , total kolesterol, HDL-K,LDL-K, trigliserid ,HOMA-IR verileri kullanıldı. Obez bireyler TG, HDL-K ,kan basıncı, açlık kan şekeri seviyeleri ve hipertansiyon, diyabetes mellitus tanıları olup olmamasına göre metabolik sağlıklı obezler ve metabolik sağlıksız olarak iki gruba ayrıldı. İki grubun sosyodemografik özellikleri, biyokimyasal parametreleri, kardiyovasküler riskleri ve abdominal /total yağ oranları karşılaştırıldı. Kardiyovasküler risk log(TG/HDL) formülü ile hesaplanan aterojenik plazma indexi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
THE AIM: The aim of this study was to search the metabolically healthy or unhealthy status of obese individuals admitted to the obesity polyclinic and the factors that influence that situation. MATERIAL AND METHOD: The study included 18 years and older 315 patients with BMI≥30 who had been admitted to the Obesity Outpatient Clinic of Goztepe Education and Research Hospital of Istanbul Marmara University during the days between 06.01.2018 and 12.01.2018. Their situation of obesity was analyzed retrospectively. Patients' sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, body fat analysis obtained by BIA method and glucose, HbA1c, insulin, c-peptide, total cholesterol, HDL-C, LDL-C, triglyceride, HOMA-IR data in hospital electronic environment were used. The obese individuals were divided into two groups as metabolically healthy obese and metabolically unhealthy obese according to TG, HDL-C, blood pressure, fasting blood sugar levels and hypertension, diabetes mellitus. Sociodemographic characteristics, biochemical parameters, cardiovascular risks and abdominal/total fat rates of the two groups were compared. Cardiovascular risk was assessed by using atherogenic plasma index calculated by log (TG / HDL) formula.