Ankara, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Kırıkkale, Samsun, Sinop ve Tokat illerinden alınan kayaç örneklerinin radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi
Determination of radioactivity levels of rock samples collected from Ankara, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Kırıkkale, Samsun, Sinop and Tokat
  1. Tez No: 590502
  2. Yazar: DİDEM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAYGUN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Karadeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi'nin belli noktalarından alınan kayaç örneklerinin radyoaktif seviyeleri ölçülerek, bu konuda literatüre katkı sağlanmıştır. Kayaç örnekleri, Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden sağlanmıştır. Ölçümler, Nükleer Fizik Araştırma Laboratuvarı'nda HpGe dedektörü kullanılarak yapılmıştır. Örneklerde, doğal radyoaktivite için 238U, 232Th, 40K izotoplarının ve yapay radyoaktivite için 137Cs izotopunun spesifik aktivite değerleri ölçülmüştür. Toplam 62 tane kayaç örneklerinin ölçümü sonucunda, bazı magmatik kayaç türlerinde 238U, 232Th ve 40K radyoaktif izotop seviyesinin yüksek olduğu gözlenmiştir. Bütün örnekler için 137Cs radyoaktif seviyesi minimum ölçülebilir aktivite değerinden fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Radioactive levels of rock samples taken from certain points of Black Sea Region and Central Anatolia Region were measured and contribution was made to the literature. Rock samples were obtained from Department of Geological Engineering at Kocaeli University. Measurements were carried out using the HpGe detector in the Nuclear Physics Research Laboratory. Specific activities of 238U, 232Th, 40K isotopes for natural radioactivity, and 137Cs isotope for artificial radioactivity were measured in the samples. As a result of the measurement of 62 rock samples, 238U, 232Th and 40K radioactive isotope levels were observed in some magmatic rock species. The 137Cs radioactivity level for all samples was found to be greater than the minimum detectible activity value.