Grupla sosyal beceri eğitiminin üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri üzerindeki etkisi
The Effect of the social skills group training on the levels of loneliness of university students
  1. Tez No: 74047
  2. Yazar: NAZMİYE ÇAKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırmada grupla sosyal beceri eğitiminin üniversite öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 1996-1997 öğretim yılı bahar döneminde İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği, Resim Öğretmenliği, Müzik Öğretmenliği, Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Eğitim Programlan ve Öğretimi Anabilim Dallarına devam eden öğrencilere UÇLA Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Yüzdelik normlara göre yüzdelik sırası %75'in üzerinde yer alan öğrenciler yalnızlık düzeyi yüksek olarak kabul edilmiştir. Yalnızlık düzeyi yüksek ve bu çalışmaya katılmak isteyen gönüllü öğrenciler arasından 15'er kişilik iki deney ve iki kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney gruplarına 12 hafta süre ile grupla sosyal beceri eğitimi uygulanmıştır. Kontrol grubu üzerinde ise hiç bir işlem yapılmamıştır. Grupla sosyal beceri eğitimi sonunda ve onu izleyen üç aylık dönem sonrasında deney ve kontrol gruplarına UÇLA Yalnızlık Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test, son test ve izleme testi ölçümlerinin karşılaştırılmasında tekrarlanmış ölçümler için çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, grupla sosyal beceri eğitimi sonunda deney grubundaki öğrencilerin yalnızlıklarında anlamlı düzeyde bir azalma olduğu ve bu azalmanın üç aylık izleme dönemi sonrasında da korunduğu gözlenirken kontrol grubundaki öğrencilerin yalnızlıklarında anlamlı düzeyde bir değişme olmadığı saptanmıştır. A
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, the effect of social skills group training on the levels of loneliness of university students was investigated. For this aim, the UCLA Loneliness Scale has been administered to students attending to different undergraduate programs in the faculty of education at İnönü University during the spring term of 1997-1998 academic year. According to percentage distribution, the students whose loneliness scores were above %75 were considered as being lonely. Two experimental and two control groups were composed of fifteen students respectively who were volunteers and lonely. The social skills training was performed with the experimental groups for 12 weeks. No procedure was performed for the control groups. At the end of the social skills group training program and three months following the completion of the program UCLA Loneliness Scale was re-administered to both experimental and control groups. In order to compare the pre-test, post-test and follow-up test scores of the experimental and control groups two way variance of analysis for the repeated measures was employed. The findings were evaluated at.05 significance level. At the end of this research, a significant decrease on the levels of loneliness of the students in the experimental groups was observed and this decrease remained the same at the end of three-months follow-up period. In contrast, no significant decrease was determined on the levels of loneliness of the students in the control groups.