Fiziksel tiyatro ve kavramlaşma süreci
Physical theater and its conceptualization process
  1. Tez No: 590523
  2. Yazar: BURCU ÇITLAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tiyatro sanatı doğası gereği içinde fizikselliği barındırır, bu sebeple“fiziksel tiyatro”tek bir kuramla kavramlaşmamıştır. Meyerhold, Grotowski, Barba, Brook gibi tiyatro insanlarının beden üzerine çalışmaları ve kuramları günümüz fiziksel tiyatro gruplarına ışık olmuştur. Tarihsel sürece bakıldığında beden her zaman sosyal yaşamdan ve otoriteden etkilenmiştir. Otoritenin beden üzerindeki etkileri sanatı da etkilemiştir. Bu bağlamda tiyatro sanatı otoritenin halk üzerinde etki sağlayacağı bir araç olarak görülmüş ve fiziksellik geri plana atılarak söze önem verilmiştir. Buna karşın 19. yüzyılda ortaya çıkan Karşı Gerçekçi sanat akımı bedeni tekrar konu edinmiştir. Bu akım sayesinde tiyatronun özü ve ritüel farklı boyutlarla ele alınmış, çağdaş tiyatroya uyarlanmıştır. Fiziksel Tiyatro kavramını bir pedagojiye dönüştüren isim Jacques Lecoq olmuştur. Günümüzde varlığını hala sürdüren ve“kontak doğaçlama”tekniğini tiyatroyla buluşturan DV8 fiziksel tiyatro topluluğu ise yaptığı çalışmalarla büyük ses getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Theatre includes being physical by its nature, because of this“physical theatre”was conceptualized to a single concept. People that was involved with theatre like Meyerhold, Grotowski, Barba, Brook had works and theorems about human body that provides an insight to today's physical theatre groups. When we take a look at the timeline human body was affected by social life and the authority. The effects of the authority on human body had effects on the art as well. In this context, the art of theatre was seen as a way to create an impact on the society by the authority and wording was prioritized while physical aspects were forgotten. To against this Counter-Realism movement which was created in the 19th century, used human body as an argument once again. Because of this movement the essence of the theatre and the ritual was handled with different perspectives and adopted to modern theatre. The concept of physical theatre was converted the pedagogy by Jacques Lecoq.