Tedarikçi portföylerinin sürdürülebilir risk değerlendirmesinde çok ölçütlü bir yaklaşım: savunma sanayiinde bir uygulama
A multi-criteria approach to sustainable risk management of supplier portfolio: an application at defense industry
- Tez No: 590525
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi firmaların başarı ve performanslarında önemli bir rol oynamaktadır. Tedarik zincirleri, rekabet gücüne sahip olmak için değişen teknoloji ve müşteri beklentilerine uyum sağlamak zorundadır. Riskleri azaltma, tedarik zincirinin performansını artırma, toplumsal gereklilikler, müşterileri etkileme gibi itici faktörler ise Sürdürülebilir Tedarik Zinciri konseptine olan ilginin artmasında etkili olmuştur. Bu doğrultuda firmalar ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları da dikkate alarak tedarik zinciri faaliyetlerini sürdürmelidir. Buna ek olarak tedarik zincirinde karşılaşılan riskler daha çok nitel olarak değerlendirilmekte, nicel bir bakış açısı ile ele alınmamaktadır. Belirtilen koşullar dikkate alınarak Ankara'da savunma sanayii alanında faaliyet gösteren bir firmada yapılan bu çalışma, bir Çok Ölçütlü Karar Verme (ÇÖKV) yöntemi yardımıyla sürdürülebilir tedarikçi performansı için gerekli risk ve risk yönetimi uygulamalarının değerlendirilmesine olanak tanıyan niceliksel bir çerçeve önermektedir. Firmanın kritik öneme sahip tedarikçilerinin iş hacmi, tedarikçi kabiliyeti ve takvim belirliliği kriterlerine göre sınıflandırılarak risklerinin değerlendirilmesinde Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Derecelendirme Yöntemi birlikte uygulanmıştır. Karar vericiler tarafından verilen skorlar dikkate alınarak tehlike, hassasiyet ve risk yönetimi uygulamaları değerleri hesaplanmıştır. Bu veriler ışığında her bir tedarikçi sınıfı için Sürdürülebilir Tedarikçi Risk Skoru (STRS) hesaplanarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda spesifik risk azaltma ve izleme önerileri sunulmuştur. Savunma sanayii sektöründe stratejik müşteriler ile çalışan, ürün çeşitliliği fazla, kalite beklentisi ve tedarikçi riskleri yüksek olan bir firmada bu çalışma yürütülerek tedarikçiler ile uzun vadeli ortaklıklar sağlayan etkin bir tedarik zinciri risk yönetiminin sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management plays an important role in success and performance of companies. Supply Chains should adapt to changes in technology and customer expectation to be competitive in the market. Factors such as reducing risks, increasing supply chain performance, social requirements and need for influencing customers resulted in increasing the attraction on Sustainable Supply Chain concept. In this direction, companies should maintain supply chain activities by taking into consideration economic, environmental and social dimensions. In addition, supply chain risks are evaluated with qualitative methods rather than quantitative methods. Considering these circumstances, this thesis is executed on a company operating in defense industry in Ankara and proposes a quantitative framework which enables evaluation of risk and risk management implementations using a multi-criteria decision method. Suppliers that have critical importance are classified according to business volume, supplier capability and schedule certainty; and Analytical Hierarchy Process and Rating method are implemented together. Based on the scores given by decision makers, hazard, vulnerability and risk management implementations values are calculated. In this direction, Sustainable Supply Risk Score is calculated for each supplier portfolio and according to results obtained, specific risk reduction and monitoring implementations are proposed. In the defense industry sector, it is aimed to provide an effective supply chain risk management that provides long-term partnerships with suppliers and works with strategic customers, with a high product variety, high quality expectancy and high supplier risks.