Akademik tarihçilik ve okul tarihi arasında bir İngiliz aydın: Simon Schama ve tarih eğitimine katkıları
A British scholar between academic historiography and school history: The contributions of Simon Schama to history education
  1. Tez No: 590534
  2. Yazar: TUĞÇE DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada İngiliz tarihçi Simon Schama incelenmiştir. Simon Schama İngiltere'nin yetiştirdiği en önemli ve halen hayatta olan tarihçilerden birisidir. Schama, kitap ve köşe yazarlığı, televizyon belgeselciliği, sanat eleştirmenliği, tarih ve sanat eğitmenliği gibi çok yönlü görevlerde bulunmuştur. Ayrıca 2010-2014 yılları arasında İngiltere'de Eğitim Bakanlığı'nda tarih ve sanat tarihi üzerine danışmanlık yapmış ve İngiltere'deki tarih eğitimine yön vermiştir. Araştırmada Anglosakson dünyasının ünlü tarihçilerinden biri olan Schama'nın hayatı, eserleri, tarihçiliği ve tarih eğitimi anlayışı incelenmiştir. Araştırmada ayrıca Schama'nın danışmanlık görevi sürecinde ülkesi İngiltere'deki tarih eğitimine katkıları incelenmiş ve onun bu çalışmalarının İngiliz akademik camiasına yansımalarına gerek kendi eserlerinden gerekse hakkında yazılan eserlerden hareketle yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde araştırmanın problem durumu, amacı ve konusu, önemi, yöntemi ve araştırmada sıkça geçen kavramların tanımlarına yer verilmiştir. Araştırmanın Kuramsal Çerçeve başlıklı ikinci bölümünde Simon Schama'nın hayatı, tarihçiliği, tarih eğitimciliği, Bakanlık'taki danışmanlık görevi süresinde ülkesi İngiltere'deki tarih eğitimine kazandırmak istedikleri ve kullanılmakta olan Ulusal Tarih Müfredatı için yaptığı çalışmaların İngiltere'deki yansımaları ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmanın eklerinde ise Simon Schama ve dönemin Eğitim Bakanı Michael Gove ile ilgili görseller ayrıca Schama'nın bibliyografyası sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the British historian Simon Schama was studied. Simon Schama is one of Britain's most important and still-alive historians. Schama has worked in multi directional missions such as a book author and columnist, television documentarist, art critic, and history and art history professor. He has also been a consultant in the UK Department of Education on history and art education and has led the history education of his country between 2010-2014years. The study focused on the life, historiography and history education approach of Schama who is one of the famous historians of the Anglo-Saxon world and his contributions to history education in his hometown England during his consultancy process and the reflections on the British academic community based on both his own works and the works written about him. The first part which is the introduction of the study deals with the problem situation, aim and subject, importance, method and definitions of the concepts frequently mentioned in the research. In the second part of the research entitled Theoretical Framework, Simon Schama's life, historiography, history education, what he wishes to bring to history education of his country in the process of consultancy duty in the Ministry and the reflections of his studies for the National History Curriculum in use are given. In the third and final section of the research, conclusions and recommendations were given. Schama's bibliography is presented in the annexes of the study. In the annexes of the study, visuals of Simon Schama and Michael Gove, the Minister of Education of the time, and Schama's bibliography are presented.