18.yüzyıl klasik Türk şiirinde mitolojik, kutsal kuyular ve sular
18th century classical Turkish poetry mythological,holy fountains and waters
  1. Tez No: 590560
  2. Yazar: SONGÜL GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK EFLATUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Suyun insan hayatındaki önemi saymakla bitmez. İnsanın ve kâinatın sudan yaratılmış olması, canlılığın devamının suyla mümkün olması suya atfedilen önemi artırmıştır. Mitolojilerde ve kutsal dinlerde suya çok önem verilmiştir. Su hem olumlu hem de olumsuz özellikleri bakımından insan hayatını çok etkilemiştir. Bu etkilenme Klâsik Türk Edebiyatı şairlerinde de görülür. Âb-ı Hayat, Kevser, Zemzem, Tesnîm, Selsebîl gibi kutsal ve mitolojik sular Klasik Türk şiirinde önemli ölçüde yer alır. Çünkü bu şiirin beslendiği kaynaklar arasında kutsal veriler ve mitoloji önemli bir yer tutar. Kuyular insan hayatında hep gizemli yerler olmuştur. Bazen sırrın söylendiği yer olmuş, bazen de Hz. Yusuf'un kuyuya atılması ve sonrasında yaşanan olaylardan hareketle dert çekmeden güzel günleri yaşamanın mümkün olmadığı anlatılmak istenmiştir. Hem mitolojide hem de kutsal verilerde kuyular yer alır. Bu çalışmada Klasik Türk şiirinde yer alan kutsal ve mitolojik sular ve kuyular incelenmiştir. Çalışmanın sıhhati açısından konu 18. yüzyıl divanlarıyla sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of water in human life is countless. The fact that human beings and the universe were created from water and that the continuity of life is possible with water increased the significance attributed to water. In mythologies and holy religions great importance was given to water. Water has affected human life very much in both positive and negative features. This effect is also seen in Classical Turkish Literature poets. The sacred and mythological waters such as Fountain Youth, Kevser, Zemzem, Tesnim, Selsebil take a significant place in Classical Turkish poetry. Because the sacred data and mythology have and important place among the sources of this poem. Fountains have always been mysterious places in human life. They were sometimes the place were the secret was told, sometimes Hz. Yusuf to live was thrown into it and it was also told that it was not possible tol ive good days without having to warry about the events. Fountains appear in both mythology and sacred data. In this study, sacred and mythological waters and fountain in Classical Turkish poetry were investigated. In terms of wellness of this study the subject was limited to the 18. century collected Divan poems.