A micro-analytic investigation of word explanation sequences in L2 classroom interaction
Yabancı dil sınıf etkileşiminde kelime açıklama dizilimlerinin mikro analitik bir incelemesi
- Tez No: 590581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Eğitim öğretim ortamlarındaki öğretmen kelime açıklamaları üzerine yapılan araştırmalar, öğretmenlerin sınıf etkileşimi sırasında sorun olarak ortaya çıkan kelime öğelerinin açıklamalarını nasıl yönettiğini anlamak adına bize sağlam bir temel bilgi sağlamaktadır. Bu çalışma, Konuşma Çözümlemesinin mikro-analitik merceklerini kullanarak İngilizcenin Yabancı Dil olarak Öğretildiği bir sınıfınta öğretmenin yaptığı planlanmamış sözcük açıklamalarını incelemektedir. Bu çalışma, on dört ders saatlik öğretim video kayıtlarından oluşan bütünce ye dayanarak aşağıdaki konuların detaylı bir izahını sunar: (1) kelime ögeleri sınıf etkileşiminin farklı mikro bağlamlarında nasıl sorunsallaştırıldığı, (2) öğretmenin kelime anlamlarını tanıtmak için kullandığı kaynaklar, (3) kelime açıklama dizilerinin sınıf etkileşiminin farklı mikro bağlamlarında nasıl sona erdirildiği ve (4) kelime açıklama dizilerinde hedeflenen kelime bilgisi yönleri (örneğin: şekil, anlam ve kullanım gibi) (Nation, 1991, 2013). Analizler, eğitim öğretim ortamlarında öğretmen kelime açıklamaları üzerine yapılmış olan az sayıda konuşma çözümlemesi çalışmalarını tamamlayacak bazı önemli bulguları ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen bulguların ortaya koyduğu önermeler şunlardır: (a) araştırılan kelime açıklama dizileri her biri kendine özgü sıralı bir organizasyonu olan üç ana kategoriye ayrılmaktadır (öğrenci tarafından başlatılan kelime açıklamaları, öğretmen tarafından başlatılan kelime açıklamaları ve öğretmenin yol açtığı fakat öğrencinin başlattığı kelime açıklamaları), (b) kelimelerin hangi yollar ile sorunsallaştırıldıkları sınıf etkileşiminin farklı bağlamlarına ve kelime açıklama dizilerinin türlerine göre değişiklik göstermektedir, (c) öğretmen kelime öğelerini çeşitli kaynaklar kullanarak açıklar: sözel, bedensel, çevresel ve bu üç kaynağın bir arada kullanılması gibi (d) kelime açıklaması dizileri, çoğunlukla öğrencilerin bilgi ve anlama gösteriminden sonra, ortaya çıktıkları sınıf etkileşim bağlamlarına göre farklı yollarla kapatılır, (e) öğretmen, kelime açıklamalarında kelime bilgisinin şekil, anlam ve kullanım gibi çeşitli yönlerini ele alır. Analizin ana odağı öğretmenin kelime açıklama pratikleri üzerine olsına rağmen, bu çalışmanın bulguları İkinci Dil Sınıfı Etkileşimi Yeterliliği için de önemli etkilere sahiptir (Walsh, 2006). İkinci Dil Sınıf Etkileşimi Yeterliliği özelliklerinden: anadilin etkili kullanımı, bağlam kaymalarını yönetme, jest ve mimik gibi kaynakların kullanımı ve eksik dizilim söylemlerinin (Koshik, 2002) kullanımı gibi bazıları öğretmen tarafından kelime açıklama dizelerinde sergilendiği bulunmuştur (Walsh, 2006, Sert, 2011). Bu çalışmanın en önemli bulguları muhtemelen, önerilen yeni İkinci Dil Sınıfı Etkileşimi Yeterliliği özellikleridir: öğretmenin sahne canlandırması ve planlama zamanı kullanımı. Bunlara ek olarak, bu çalışmanın bulguları kendi spesifik kontekstinde bilgi yönetimi çalışmalarını da etkilemektedir (Koole, 2010).
Özet (Çeviri)
Studies on teacher word explanations in instructed learning settings have given us a solid base of knowledge in understanding how teachers manage explanations of vocabulary items that arise as problematic in on-going classroom interaction. This study using micro-analytic lenses of Conversation Analysis (CA) examines unplanned word explanations made by an English teacher in English within a Foreign Language classroom. Based on a corpus of 14 classroom hours of video recordings of instruction, this study provides an account of (1) how vocabulary items are problematized in different micro contexts of classroom interaction (2) the resources deployed by the teacher to introduce word meanings, (3) the ways in which word explanation sequences are brought to a close in different micro contexts of classroom interaction and (4) the aspects of vocabulary knowledge targeted in word explanation sequences (e.g, form, meaning and use, Nation, 1990, 2013). The analyses revealed some significant findings that will complement the small body of conversation analytic studies on teacher word explanations in instructed learning settings. The findings from the investigation suggest that a) word explanation sequences investigated fell into three broad categories each of which has its own specific sequential organisation (student-initiated word explanations, teacher-initiated word explanations, and teacher induced and student-initiated word explanations) b) the ways in which vocabulary items are problematized change according to the context of classroom interaction and type of word explanation sequences, c) the teacher explains vocabulary items through the use of various resources such as: verbal, embodied, environmental and various combinations of these three resources are also possible, d) the word explanation sequences are brought to a close, mostly after students' knowledge or understanding displays, through distinct ways, depending on the contexts of classroom interaction in which they are initiated and e) the teacher targets various aspects of vocabulary knowledge such as form, meaning, and use in word explanation sequences. While the main focus of analysis has been on word explanation practices of the teacher, the findings of this study also have implications for the Second Language Classroom Interactional Competence (L2 CIC) (Walsh, 2006). The features of L2 CIC such as effective use of code-switching, managing the context shifts, use of embodied resources and use of Designedly Incomplete Utterances (DIUs) (Koshik, 2002) were discovered in the findings and displayed by the teacher in the word explanation sequences (Walsh, 2006, Sert, 2011). The most significant findings of this study may be the two new features of L2 CIC proposed in this study namely use of scene enactment and teacher's use of planning time to do word explanation. In addition to these, the findings of this study also have implications for the management of epistemic in these specific sequences (Koole, 2010).