Musaözü baraj göletı̇nı̇n (Eskı̇şehı̇r) su kalı̇te ı̇ndeksı̇ne göre değerlendı̇rı̇mesı̇
Evaluation of Musaözü dam pond (Eskişehir) according to water quality index
  1. Tez No: 590601
  2. Yazar: ÜMİT SARIDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tüm canlı varlıklar yaşamlarını sürdürebilmek, susuzluğunu gidermek için temiz ve yeterli suya ihtiyaç duyarlar. Yeryüzünde temiz su kaynakları azalmakta ve her geçen günde kirleticiler tarafından büyük tehdit altında olmaktadır. Su kalitesi; fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler dikkate alınarak belirli kullanımlardaki su kaynağının veya kütlesinin durumunu göstermektedir. Su kalitesi indeksi ise belirli parametreden elde edilen birçok veri grubunu kullanarak, kalite sınıflarını temsil eden tek ve kolay anlaşılır bir sayı meydana getirmektir. Türkiye'de su kalite indeksi yeni uygulanan bir konudur ve birçok su kalite indeksi mevcuttur. Bu çalışmada, Musaözü Baraj Göleti'nin su kalite indeksine göre kalite sınıfının belirlenmesi ve değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda; sıcaklık, çözünmüş oksijen, pH, bulanıklık, fekal koliform, BOİ, nitrat ve fosfat analizleri yapılarak NSF-WQI'ye göre, Musaözü Baraj Göleti'nin kalite sınıfı“orta ve iyi”arasında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
All living creatures need clean and sufficient water to survive and quench their thirst. Clean water resources on earth are decreasing and being under great threat by pollutants every passing day. Water quality; demonstrates the quality of water source or mass using physical, chemical and biological parameters. The water quality index is form a single and easily understandable number which is representing the quality classes using many data groups obtained from a given parameter. The water quality index is a newly applied issue in Turkey and many water quality indexes are available in wholo world. In this study, it was aimed to determine and evaluate the quality class according to the water quality index of Musaözü Dam Pond. As a result; temperature, dissolved oxygen, pH, turbidity, fecal coliform, BOD, nitrate and phosphate were analyzed and according to the NSF-WQI, the quality class of the Musaözü Dam Pond was observed to be between“medium and good water quality”