İşletmelerde fiyatlama kararları amacıyla maliyet analizleri ve bir uygulama
Cost analysis of companies for the aim of price decisions and a practice
- Tez No: 92156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İŞLETMELERDE FİYATLAMA KARARLARI AMACIYLA MALİYET ANALİZLERİ VE BİR UYGULAMA Musa Kazım YENİ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Yrd.Doç.Dr.Erdin GÜNDÜZ Fiyat, herhangi bir mamul karşılığında, satıcı tarafından istenen ya da alıcı tarafından ödenmesi gereken para anlamındadır. Mamul fiyatının belirlenmesinde rakip işletmelerin fiyatları, işletmenin fiyatlama hedefleri, mamulün kalitesi, tüketicinin yapısı ve talebi, mamulün sunulacağı pazarın yapısı göz önünde tutulmalıdır. Fiyatlandırma kararlarında, fiyatlar saptanırken hangi mamuller için hangi fiyatlandırma yönteminin kullanılacağı saptanır. Bu yöntemler maliyete dayalı fiyatlama, rekabete dayalı fiyatlama ve talebe dayalı fiyatlamadır. Maliyete dayalı fiyatlamada, üretilen mamullerin birim maliyetinin üzerine belli oranda bir kar eklenir. Talebe dayalı fiyatlamada, mamule olan talep göz önünde tutulur. Mamul çok talep ediliyorsa yüksek fiyat belirlenir. Rekabete dayalı fiyatlamada ise fiyat, rakip işletmelerin aynı mamule koydukları fiyat göz önünde tutularak belirlenir. Fiyat politikası, fiyatlama kararlan alınırken göz önüne alman düşüncelerdir. İşletmeler, ürettikleri mamullere uygulayacakları fiyatları belirledikten sonra, mamullerin pazarlanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek koşullara göre, hedeflenen amaçlara ulaşabilmek için çeşitli politikalar geliştirir. İşletmede, fiyatlama yöntemleri ve politikaları, pazarda uygulanacak son fiyatın seçilmesini yönlendirir. İşletme yöneticileri bu doğrultuda yapısal kararlar alır. Yöntem ve politikaların belirlenebilmesi için, fiyatlama hedeflerinin oluşturulması, hedef pazar konusunda yeterli bilgi edinilmesi, talep, fiyat esnekliğinin, maliyetlerin ve rekabet koşullarının kararlaştırılması gerekir. Maliyet, belirli bir amaca ulaşmak için katlanılan ya da katlanılma olasılığı yüksek fedakarlıkların parasal sözcüklerle ölçülmesidir.Maliyeti oluşturan. IIIunsurlar; hammadde ve malzeme maliyetleri, işçilik maliyetleri ve genel üretim maliyetleridir. İşletmelerde, birim maliyetlerin hesaplanabilmesi için uygulanacak sistem, mamullerin cinsine, işletmenin büyüklüğüne, genel örgüt yapısına ve üretim tekniğine bağlıdır. İşletmelerde uygun fiyatın belirlenmesi maliyetlere ve maliyetlerin etkin bir biçimde kontrolüne bağlıdır. Bu amaçla yapılan maliyet analizleri, yönetim muhasebesinin bir işlevi olarak işletmelerde fiyatlama kararlarında etkin bir rol oynar. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Price is the amount for a given product that the vendor wants or must be paid by the customer. In determining the product price, the competitors' prices, the company's pricing objectives, the quality of the product, customer's structure and demand and the product's market structure must be considered. In pricing decisions, while determining the prices of each product, the pricing method must be determined. These methods are cost based pricing, competition based pricing and demand based pricing. In cost based pricing, a definite ratio of profit is added on the product's unit cost. In demand based pricing the demand of product must be kept in view.In competition based pricing, the price is determined upon the product of competitors' price. Pricing policy are the thoughts that we should bear in mind while making pricing decisions. After determining the prices, organizations form some policies to reach objectives about product's marketing problems. The pricing methods and policies directs choosing the last price that a company will use in the market. For this reason, the managers make structural decisions. For determining the methods and policies, managers must set pricing objectives, must have adequate information about the market, must decide about demand and price flexibility and cost competition conditions.Cost is the resources sacrified or foregone to achieve a specific objective.Material costs, labor costs and overhead expenses are the elements that form cost. The system for calculating the unit costs is due to product's category, the size and structure of the organization and production technique. The determination of suitable price is due to costs and effective control of costs. For this reason, cost analysis play an important role in pricing decisions as management accounting's function. VI