Genişletilmiş mikro öğretim tekniğinin yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanımı ve etkililiği
Using expanded micro teaching technique in teaching Turkish as a foreign language and its efficacy
- Tez No: 590650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Küreselleşen dünya, her geçen gün çeşitli sebeplerle yakınlaşan ülkeler yabancı bir dil öğrenmeyi zorunlu hâle getirmiştir. Birçok ülkeyle kültürel, ekonomik ve politik nedenlerle yakınlaşan ve giderek önemi artan Türkiye, yabancı dil olarak Türkçenin öğretilmesinde çeşitli adımlar atmış, üniversite ve kurumların yardımıyla Türkçe yabancı dil olarak öğretilmeye başlanmıştır. Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklaşımların uygulanmasında birtakım sıkıntılar yaşanmaktadır. Her geçen gün bir yenisi eklenen dil öğretim tekniklerinden biri olan“Genişletilmiş mikro öğretim tekniği”yle etkili ve verimli bir şekilde dil öğretilmeye, öğrencilerin temel becerilerini geliştirmesine katkıda bulunulmaya, sınıf içi etkinliklerle öğrencilerin ilgisi canlı tutulmaya, öğrencilerin geri bildirimleri en kısa zamanda alarak kendilerini daha hızlı geliştirmesine, öğrenme öğrenci-merkezli hâle getirilmeye, öğrenciler daha aktif hâle getirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi TÖMER Kadıköy şubesinde C1 seviyesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilere genişletilmiş mikro öğretim tekniği uygulandıktan ve nicel-nitel veriler ortaya konduktan sonra uygulamış olduğumuz tekniğin etkili ve verimli olduğu, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylere, eğitimciler tarafından uygulanabileceğine dair bulgular ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalizing world, countries which are getting closer each day for various reasons have made it compulsory to learn a foreign language. Turkey which has been getting closer to several countries in the view of economical and politicial reasons and whose importance has been increasing day by day, has made progress in the field of teaching Turkish as a foreign language and it has been started to be taught with the help of associations and universities. There are some problems in the application of the methods and approaches used in teaching Turkish as a foreign language. Expanded Micro Teaching Technique, which is one of the language teaching techniques that has been added each day, contributes to be effective and provide efficient language teaching, to help students develop basic skills, to keep the interest of the students in the classroom activities alive, by taking the feedback of the students as soon as possible. It is aimed to develop students in advance, to make learning student-centered and to make students more active. In this study, after the application of expanded micro teaching technique and quantitative and qualitative data were presented to the students learning Turkish as a foreign language at C1 level in TÖMER Kadıköy branch of Ankara University, the findings that the techniques we applied were effective and productive and could be applied by the educators to whom learning Turkish as a foreign language.