Fahreddin er-Râzî tefsirindeki bazı peygamber kıssalarının İsrâiliyyât rivayetleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of some prophet shorts in Fahreddinar-Razi's tafsir in terms of israeli relations
  1. Tez No: 590733
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN İYİBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
12. yüzyılın en büyük düşünürlerinden Eş'arî âlimlerinden biri olan Ebû Abdillâh Fahrüddîn Muhammed b. Ömer b. Hüseyn er-Râzî et-Taberistânî, bulunduğu asrın tüm ilimlerini öğrenip eser veren çok yönlü bir kişiliktir. İkiyüze yakın eseri olduğu söylenen Râzî'nin en önemli tefsir eseri“Mefâtîhu'l-Gayb”dır. Râzî'nin tefsirndeki bazı peygamberleri israiliyyât rivayetleri açısından incelediğimiz bu çalışmamız giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın önemi, amacı ve araştırmada kullanılan metod hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Birinci bölümde İsrailiyyât'ın sözlük ve terim manasını anlattıktan sonra İsrailiyyâtın kısımlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, Fahreddin er-Râzî'nin hayatından kesitler, hocaları, eserlerinden bilgiler sunduk. Ayrıca er-Râzî'nin tefsir eseri olan Mefâtîhu'l-Gayb'la ilgili geniş açıklamalar sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Hz. Âdem, Hz. İdris, Hz. Nuh, Hz. Salih, Hz. Eyyûb, Hz. Dâvûd, Hz. Süleyman, Hz. Yûnus gibi peygamber kıssalrından İsrâilî rivayetlere dair inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of greatest thinkers of the 12th century, Abu Abdillah Fahruddin Muhammad b. Omar b. Hüseyn er-Râzî et-Taberistânî is a multi-faceted personality who has learned and learned all the sciences of his century. The most important commentary of er-Râzî, which is said to have close to 200 works, is ef Mefâtîhu'l-Gayb eri. This study, in which we examine some prophets in the commentary of al-Râzî in terms of israiliyyât narratives, consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, we tried to give information about the importance, purpose and method of the research. In the first chapter, after explaining the meaning of the dictionary and term of Israel, the parts of Israel are mentioned. In the second part, we presented the sections of Fahreddin er-Râzî's life, his teachers and information from his Works. In addition, extensive explanations about Mafatîhu'l-Gayb, which is the work of commentary by Razi, are presented. In the third chapter Hz. Adam, Hz. Idris, Hz. Noah, Hz. Salih, Hz. Ayyub, Hz. Dâvûd, Hz. Solamon, Hz. Investigations and evaluations of Israeli narratives from prophets such as Yunus were made.