Madde istatistikleri ve madde tepki süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between item statistics and item response time
- Tez No: 590732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SÜNBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, bilgisayar ortamında uygulanan bir İngilizce kelime bilgisi testinin, madde istatistikleri ve madde tepki süresi arasındaki ilişkiyi farklı yetenek düzeyleri ( alt, orta, üst) göre incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel türde bir çalışma olan bu çalışma araştırma grubu Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 212 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilere TAO sınav platformunda çoktan seçmeli İngilizce kelime bilgisi testi uygulanmıştır. Teste ilişkin madde istatistikleri hesaplanmış, öğrenciler yetenek düzeylerine göre ayrılmıştır. TAO sınav platformundan elde edilen madde tepki süreleri ile madde istatistikleri arasındaki ilişki için korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen veriler R-3.2.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, tepki süresinin maddelerin güçlük düzeyine göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. Ayrıca üst yetenek düzeyine sahip öğrenciler kolay maddeleri daha kısa sürede yanıtlarken, zor maddelere daha fazla zaman harcamışlardır. Madde ayırt edicilik indeksinin öğrencilerin yetenek düzeylerine göre tepki süresi üzerinde etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Böylece bu çalışmada, madde güçlük indeksinin tepki süresini etkilediği, madde ayırt edicilik indeksinin tepki süresi üzerinde anlamlı olarak etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between item statistics and item response time according to different ability levels (lower, middle, upper). The universe of this study, which is a relational type, consists of 212 students studying at Mersin University Faculty of Education. Within the scope of the research, a multiple choice English vocabulary test was applied to students on TAO exam platform. Item statistics of the test were calculated and students were divided according to their ability levels. The correlation coefficient was calculated for the relationship between item response times and item statistics obtained from TAO exam platform. Obtained data were analysed using R-3.2.0 program. As a result of the study, it was seen that the response time varies according to the difficulty level of the items. In addition, students with top talent level responded to easier items in a shorter period of time and spent more time on difficult items. It was concluded that item discrimination index had no effect on response time according to students' ability levels. Thus, in this study, it was concluded that item difficulty index had a significant effect on response time and item discrimination index had no significant effect on response time.