Elektronik ürün senetlerinin tarımsal fiyatlara etkisi: Türkiye örneği
The effect of electronic warehouse receipts on agricultural prices: The case of Turkey
- Tez No: 590769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Elektronik ürün senetleri, lisanslı depolara teslim edilen tarımsal ürünler için elektronik ortamda düzenlenen kaydı ifade eder. ELÜS'ler, çiftçinin hasat döneminde arz fazlası sebebiyle ürünlerini tatmin edici fiyat düzeyinin altında satmasının önüne geçmeyi, ürünün ticaret borsalarında daha rekabetçi bir fiyattan müşteri ile buluşmasını ve arzın bütün bir yıla yayılarak temsil ettiği tarım ürününün piyasa fiyatlarındaki oynaklığı azaltmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, elektronik ürün senedi fiyatlarının, ticaret borsalarındaki fiziki ürün seans fiyatları ve çiftçilerin tüccarlara yapmış olduğu satışlardaki piyasa fiyatlarına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic warehouse receipt states an electronic record which is generated by licensed warehouses for the delivered agricultural products. The purpose of EWR are, to prevent farmer to sell his goods with an unsatisfying price in the harvest season due to excess supply, to trade goods with a competitive price in the local commodity exchanges and to spread the supply all year to reduce the volatility in the related goods' prices. In this study, the effect of EWR prices on both the local commodity Exchange prices and farmer to merchant deal prices are analyzed.