Entelektüel sermayenin karlılık üzerine etkisi: Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
The effect of intellectual capital on profitability: An application in Turkish banking sector
- Tez No: 590790
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYAZIT ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya ekonomilerine yön veren sektörlerden bir tanesi de bankacılık sektörüdür. Bankacılık sektörü ekonomiyi oluşturan diğer sektörler bakımından önemli bir yere sahiptir. Bankaların piyasa yapıcılığı özelliğinin yanı sıra her işletme gibi varlığını sürdürülebilmek açısından kar elde etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle fiziksel sermaye ve finansal sermayenin yanı sıra entelektüel sermayenin bankacılık sektöründe firma performansı açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, 2009 ve 2017 yıllarında, Türkiye'de faaliyet gösteren 26 adet bankanın entelektüel sermayesi ile karlılıkları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmada, panel veri analizi yöntemi ile insan sermayesi etkinliği, yapısal sermaye etkinliği ve kullanılan sermaye etkinliğinin karlılık üzerine etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar entelektüel sermayenin ve ağırlıklı olarak yapısal sermayenin Türk bankacılık sektöründe analiz yıllarında karlılık üzerine olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the other sectors that constitute the world economy. The banking sector has an important place among other sectors that constitute the economy. Besides the primary market dealer position of banks, they need to earn profits for sustaining their existence, as same as every firm, in the market. Therefore, there is a need for evaluating intellectual capital besides physical capital and financial capital for firm performance in the banking sector. In this research, the relationship between intellectual capital and profitability between the years of 2009 and 2017 on 26 different banks which operate in Turkey. In this research, it is illustrated the effect of capital employed efficiency, human capital efficiency and structural capital efficiency on profitability with the method of panel data analysis. The result which are obtained indicate that intellectual capital and mainly structural capital efficiency have positive impact on profitability between the years of 2009 and 2017 in Turkish banking sector.