Impact of intellectual capital on the profitability of the real estate investment trusts companies listed on borsa İstanbul
Entelektüel sermayenin borsa İstanbul'a kote gayrimenkul yatırım ortaklıkları şirketlerinin karlılıkları üzerine etkisi
  1. Tez No: 863471
  2. Yazar: FARNOUSH JAVDANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Information and Records Management, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Borsa İstanbul'da (BIST) işlem gören Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) şirketlerinin entelektüel sermaye (YK) kullanımının ayrıntılarını ve bunun karlılık üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, entelektüel sermaye dağıtımının verimliliğini değerlendirmek için kapsamlı bir ölçüm görevi gören Katma Değerli Entelektüel Katsayı (VAIC) kullanılmıştır. Araştırma metodolojisinin önemli bir yönü, BIST'te listelenen 30 Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketlerinin 2018'den 2022'ye kadar uzanan beş yıllık dönemde ayrıntılı bir şekilde incelenmesine olanak tanıyan panel veri analizi ve VAIC yönteminin kullanılmasını içermesidir. Bulgular, entelektüel sermayenin, bu şirketlerin karlılıklarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Kullanılan Sermaye Etkinliği (CEE), GYO şirketlerinin karlılığı üzerinde olumlu etkisi olan en önemli faktör olarak bulunmuştur. Bu çalışmada ortaya konulan veriler bu alandaki uygulayıcılara uygulanabilir çıktılar sunmaktır. Bu çalışmanın sonuçları, verimli entelektüel sermaye kullanımının BIST'te işlem gören GYO şirketlerinin aktif karlılık oranları üzerindeki pozitif ve pratik etkilerinin altını da çizmektedir. Bu bütünsel inceleme, gayrimenkul sektöründe entelektüel sermaye stratejilerinin optimize edilmesi konusunda devam eden çalışmalara katkıda bulunarak sektör paydaşları arasında bilinçli karar alma ve stratejik planlamanın önünü açacaktır. ANAHTAR KELİMELER Gayrimenkul yatırım ortaklığı, GYO şirketleri, VAIC, Panel veri regresyonu, Kullanılan sermaye verimliliği (CEE), İnsan sermayesi verimliliği (HCE), Yapısal sermaye verimliliği (SCE), Karlılık, Üretkenlik, Varlık getirisi (ROA), Varlık devir hızı (ATO).
Özet (Çeviri)
The main goal of this current research is to delve into the intricacies of intellectual capital (IC) utilization and its subsequent effects on the profitability of the Real Estate Investment Trust (REIT) companies listed on Borsa Istanbul (BIST). To achieve this, the study employed the Value-Added Intellectual Coefficient (VAIC), which serves as a comprehensive metric for assessing the efficiency of intellectual capital deployment. A crucial aspect of the research methodology involves using panel data analysis and the VAIC method, which allows for a nuanced examination of 30 Real Estate Investment Trust Companies listed on BIST over five years spanning from 2018 to 2022. The findings indicate that intellectual capital significantly impacts the profitability of these firms. Capital Employed Efficiency (CEE) is identified as a crucial factor with a positive influence on the profitability of REIT companies. This research provides actionable insights for practitioners. By emphasizing the impact on Return on Assets (ROA), the study underscores the practical implications of efficient intellectual capital utilization on the profitability of the REIT companies listed on BIST. This holistic examination contributes to the ongoing discourse on optimizing intellectual capital strategies within the real estate industry, paving the way for informed decision-making and strategic planning among industry stakeholders. KEYWORDS Real estate investment trust, REIT companies, VAIC, Panel data regression, Capital employed efficiency (CEE), Human capital efficiency (HCE), Structural capital efficiency (SCE), Profitability, Productivity, Return on assets (ROA), Assets turnover (ATO).