Exploring entrepreneurial intention in the context of theory of planned behavior: A cross-cultural comparison
Planlı davranış teorisi kapsamında girişimcilik niyeti: Kültürlerarası bir karşılaştırma
  1. Tez No: 590798
  2. Yazar: BÜŞRA TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) kapsamında Portekiz ve Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin girişimcilik niyetlerini etkileyen motivasyonel faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde girişimciliğin ekonomik büyüme ve refaha olan olumlu etkisi oldukça fazla tartışılmış ve görgül kanıtlarla saptanmış olmasına ragmen PDT kapsamında girişimci davranışa neden olduğu düşünülen ve GN'yi etkileyen faktörler ise yeterince anlaşılmamıştır. Bu kapsamda yapılan girişimcilik niyeti (GN) çalışmaları ise daha çok GN üzerinde etkisi olan kişilik değişkenlerine, demografik özelliklere, arka plana ve sosyal çevreye odaklanmıştır ancak GN'yi etkilediği düşünülen psikolojik ve motivasyonel faktörler daha az araştırılmıştır. Bu bağlamda çalışma, PDT kapsamında üç motivasyonel öncülün (Davranışa Yönelik Tutum (DYT), Öznel Değerler (ÖD) ve Algılanan Davranışsal Kontrol (ADK)) GN üzerindeki etkilerini araştırmak üzere tasarlanmıştır. Farklı kültürel geçmişlere sahip olan iki ülkedeki (Türkiye ve Portekiz) üniversite öğrencileri arasında girişimci niyetlerin yaratılmasında ampirik olarak bir farklılığın olup olmadığı kısmi küçük kareler yol analizi (PLS-SEM) yaklaşımı ile araştırılmıştır. Sonuçta, DYT ve ADK'nin her iki örnekleminde de GN'nin tahmini için önemliyken, ÖN'nin her iki örneklemde de GN için önemsiz olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, üniversite öğrencilerinde girişimcilik niyetinin, girişimciliğin algılanma şeklinden (DYT) ve girişimin yapılabilirliği algısından (ADK) etkilendiğini ortaya koymaktadır. Ancak üniversite öğrencilerinin yakın çevrelerinden (aile, akrabalar, sınıf arkadaşları vs.) gördükleri desteğin GN üzerinde olası bir etkisinin olduğuna dair görgül bir kanıt bulunamamıştır. Buna ek olarak arka plan faktörleri (cinsiyet ve ebeveynlerinin meslekleri) olarak teoriye eklenen kontrol değişkenleri ile de EI'nin PDT kapsamındaki üç ön bileşenini etkileyip etkilemediği de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine motivational factors affecting entrepreneurial intentions (EIs) of university students in Portugal and Turkey within the scope of the Theory of Planned Behavior (TPB). The literature reveals that the factors that affect EI, which is thought to cause entrepreneurial behavior within the scope of TPB, have not been sufficiently understood, although the positive impact of entrepreneurship on economic growth and prosperity has been highly discussed and determined by empirical evidences. Also, extant EI studies have focused mostly on personality variables, demographic characteristics, background and social environment. However, psychological and motivational factors that were thought to affect EI are less investigated. In this context, the study discussed the effects of three motivational precursors of TPB (Attitude Towards Behavior (ATB), Subjective Norms (SNs) and Perceived Behavioral Control (PBC)) on EI within the scope of TPB. Using the Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM), it was investigated whether there was an empirical difference in establishing EI among university students in two countries (Turkey and Portugal) with different cultural backgrounds. The findings reveal that ATB and PBC are significant predictors for EI in both samples, whereas SN is not a significant predictor for EI in either sample. This result shows that university students' EI is influenced by the attitude toward entrepreneurship (ATB) and the perception of the feasibility of the initiative (PBC). However, university students' support, which they expect from their close environments (family, relatives, classmates, etc.) had no significant impact on the EI. Background factors (gender and occupation of parents) were also investigated by the control variables added to the theory. In addition, whether these factors affect the three motivational factors of EI was also investigated. While this study focuses on the countries Turkey and Portugal, the findings are intended to advance the general level of knowledge and awareness of entrepreneurship.