Okul öncesi eğitimde kalite ve okul olgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between quality and school readiness in preschool education institutions
  1. Tez No: 590806
  2. Yazar: SEVİLAY ULUBELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada Aydın il merkezinde bulunan resmi anaokullarındaki kalitelerinin belirlenmesi ve kalite düzeyleri ile bu kurumlarda eğitim alan 60-72 aylık çocukların okul olgunluğu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Çevresel Koşullar (ECERS) ölçeğine göre belirlenen kalite düzeyi ve kalite alt boyutlarının (kişisel bakım rutinleri, dil ve kavram deneyimleri, büyük ve küçük kas gelişimi etkinlikleri, yaratıcı etkinlikler, sosyal gelişim ve yetişkin ihtiyaçları) çocukların (60-72 aylık) okul olgunluğuyla ilişkisinin olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi, korelasyonel-ilişkisel deseninde hazırlanmıştır. Araştırmada okul öncesi eğitim kurumlarında kalite düzeyi ve kalite alt boyutları (kişisel bakım rutinleri, dil ve kavram deneyimleri, büyük ve küçük kas gelişimi etkinlikleri, yaratıcı etkinlikler, sosyal gelişim ve yetişkin ihtiyaçları ) ile okul olgunluğu arasında ilişki tespit edilmiştir. Araştırmanın evrenini; 2018-2019 eğitim öğretim yılında Aydın ilinde Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi anaokulları (N=7) ve bu okullara devam eden 60-72 ay arasındaki çocuklar oluşturmuştur (N=858). Araştırmanın örneklemini ise Aydın ili merkez ilçede Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 7 resmi anaokulu ve bu okullara devam eden ve normal gelişim gösteren 60-72 aylık çocuklardan (N=145) tesadüfî örnekleme formülü kullanılarak belirlenmiş 145 çocuk oluşturmuştur. Araştırma kapsamında iki ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Belirlenen örneklem üzerinde Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Çevresel Koşullar (ECERS) ve Metropolitan Olgunluk Testi (Metropolitan Rea¬diness Test).Toplanan verilerin analizi SSPS programında uygun istatistiksel işlemler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma çerçevesinde incelenen okul öncesi eğitim kurumlarının çevresel koşullar, okul öncesi eğitim kurumlarının kalite düzeyi ve boyutları görece yüksek ve çok yüksek düzeyde bulunmuştur. Araştırma kapsamında incelenen okul öncesi eğitim kurumlarındaki çocukların Metropolitan olgunluk testi genel hazırlık puan ortalaması orta olgunluk seviyesinde bulunmuştur. Araştırmaya kapsamında incelenen okul öncesi eğitim kurumlarının kalite düzeyleri ile okul olgunluğu düzeyleri arasındaki ilişkiye yönelik yüksek düzeyde ve pozitif yönde anlamlı ilişkilerinin bulunmuştur. Ayrıca araştırma kapsamında incelenen boyutlar arasında yukarıda sayılanlar dışında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Bulgular ışığında öğretmenlere, ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of the public kindergartens in the province of Aydın and to examine the relationship between quality levels and school readiness of children aged 60-72 months. In this context, the quality level and quality sub-dimensions (personal care routines, language and concept experiences, big and small muscle development activities, creative activities, social development and adult needs) determined according to the Environmental 72 months) school readiness. This research has been prepared by using quantitative research method in correlational-relational design. In the research, the relationship between quality level and quality sub-dimensions (personal care routines, language and concept experiences, big and small muscle development activities, creative activities, social development and adult needs) and school maturity were determined in preschool education institutions. The universe of the research; In the 2018-2019 academic year, there were official kindergartens (N = 7) affiliated to the Directorate of National Education in Aydın and children aged 60-72 months attending these schools (N = 858). The sample of the study consisted of 7 children from 7 public kindergartens in the central district of Aydın and these schools which show normal development in the central district of Aydın Among the children aged 60-72 months (N = 145), the sample consisted of 145 children identified using the random sampling formula. Two separate data collection tools were used in the study. Environmental Conditions in Preschool Education Institutions (ECERS) and Metropolitan Readiness Test (Metropolitan Reality Test) on the determined sample. Environmental conditions of preschool education institutions examined, quality level and dimensions of preschool education institutions were found to be relatively high and very high. In the pre-school education institutions examined, the average overall preparation score of the Metropolitan Readiness Test was found to be moderate. It was found that there is a high level and positive meaningful relationship between the quality levels and school readiness levels of the pre-school education institutions examined within the scope of the study. In addition, no statistically significant relationship was detected between the dimensions examined within the scope of the research except those mentioned above. In the light of the findings, necessary suggestions were made to the teachers and related institutions.