Uluslararası Finansal Raporlama Standardı 16 kiralama işlemleri standardı ile yapılan değişiklikler ve finansal raporlama üzerindeki olası etkileri
Changes made by International Financial Reporting Standart 16 leases and possible effects on financial reporting
  1. Tez No: 590819
  2. Yazar: TUNZALA MURADOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MUHİTTİN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasının amacı kiralama ile ilgili Uluslararası Muhasebe Standardı (UMS) 17: Kiralama İşlemleri Standardı ile 2019 yılında UMS 17 yerine yürürlüğe girmiş olan Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (UFRS) 16: Kiralama Standardını karşılaştırmak ve UFRS 16'nın finansal tablolar ile bazı finansal oranları nasıl etkileyebileceğini incelemektir. UFRS 16 ile UMS 17 arasındaki en önemli farklılık faaliyet kiralamalarının da bilançoda varlık ve borç olarak muhasebeleştirilmesidir. Bir başka ifadeyle, UFRS 16 ile beraber finansal kiralama işlemlerinin yanı sıra, faaliyet kiralaması işlemleri de bilançoda raporlanacaktır. UFRS 16'nın uygulamaya girmesi ile yüksek tutarlarda faaliyet kiralaması işlemi yapan ve bu işlemleri bilanço dışında bırakan işletmelerin varlık ve yükümlülüklerinde önemli ölçüde artış, bazı finansal oranlarında ve faiz vergi öncesi kâr rakamlarında ise degişiklikler beklenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada UFRS 16'nın finansal tablolar ile bazı finansal oranlar üzerindeki etkileri de ele alıncaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the International Accounting Standard IAS 17-Leases with International Financial Reporting Standard 16-Leases, which was implemented in January 2019, and research how IFRS 16 would affect financial statements and some financial ratios. The most important difference between the IFRS 16 and the IAS 17 is recognition of operational leases in balance sheet as assets and lease liabilities. It means, not only financial leases transactions but also operational leases transactions will be reported in the balance sheet. With the introduction of the IFRS 16, businesses that use operating leases in high amounts and keep them off the balance sheets before will experience a major increase in assets and liabilities, and changes in some financial ratios and earnings before interest and tax associated with them. In this study, how IFRS 16 would affect financial statements and certain financial ratios has been investigated.