Cerrahi hemşirelerinin istenmeyen perioperatif hipotermi bakımına yönelik bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determining the knowledge and applications by surgical nurses for inadvertent perioperative hypothermia care
- Tez No: 590852
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Cerrahi hastalarının % 50 ile % 90'ında İstenmeyen Perioperatif Hipotermi (İPH) gelişme riski bulunmaktadır. İPH henüz tam olarak çözümlenmemiş sorunlardan birisi olmakla birlikte hemşirelik girişimleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, cerrahi hemşirelerin İPH bakımına yönelik bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara'daki iki üniversite ve iki Eğitim Araştırma Hastanesinin cerrahi ve anesteziyoloji-reanimasyon kliniklerinde Ağustos-Aralık 2017 tarihleri arasında çalışan 115 hemşire oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan ''Soru Formu'' kullanılmıştır. Çalışmamızda hemşirelerin % 12,2'sinin hipotermi eşik değeri, normotermi değer aralığı bilgi puanı, % 19,1'inin hipotermi belirti ve bulguları, İPH zaman aralığı, ısı kaybı kaynakları bilgi puanı, % 11,3'ünün İPH riskini değerlendirebilme bilgi puanı, % 15,7'sinin İPH riskini yönetebilme bilgi puanı, % 59,1'inin İPH komplikasyonları bilgi puanı, % 69,6'sının ısıtma yöntemleri bilgi puanı, % 19,1'inin ise İPH toplam bilgi puanı bölümünden 71 ve üzeri puan alarak başarılı oldukları saptanmıştır. Hemşirelerin çoğunluğunun anesteziden bir saat önce İPH yönünden hastayı değerlendirmediği sadece ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde İPH yönünden hastayı değerlendirdiği tespit edilmiştir. Hemşirelerin % 59,7'sinin ise ameliyat öncesi ısıtma işlemini yapmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak hemşirelerin İPH bakımına yönelik bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda; cerrahi hemşirelerin İPH bakımına yönelik bilgi düzeylerini ve uygulama oranlarını arttırmaya yönelik eğitim programları düzenlenmeli ve klinik uygulama kılavuzları oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Of the surgical patients, 50% to 90% have a risk of developing Inadvertent Perioperative Hypothermia (IPH). IPH is still one of the unresolved problems, and it is significant in terms of nursing interventions. This study was conducted as a descriptive study to determine the knowledge and nursing interventions for care IPH in surgical nurses. The sample of the study consisted of 115 nurses working between August-December 2017 at the surgical and anaesthesiology-reanimation clinics of two university hospitals and two training and research hospitals in Ankara. A“Questionnaire Form”developed by researchers was used as data collecting tool. In our study, 12,2% of the nurses were successfull by taking the hypothermia threshold value, normothermia value range information point section 71 and above; 19,1% from the signs and symptoms of hypothermia, IPH evaluation time interval, heat loss sources information section, 11,3% from the IPH risk assessment information section, 15,7% from the IPH care planning information section, 23,5% from the information section, 59,1% from the IPH complication information section, 69,6% from the warming methods information section; 19,1% from the IPH total score. It was determined that the majority of the nurses did not evaluate the patient for IPH one hour before the anaesthesia but only in the first post-op 24 hours. It was determined that 59.7% of the nurses did not perform the pre-warming process before the operation. As a result, the knowledge levels of the nurses and their applications for IPH care were not found sufficient. According to the results of the research; training programs to increase the knowledge levels and application rates of IPH care for surgical nurses should be organised and clinical practice guidelines should be created.