Galium paschale forsskal bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 59087
  2. Yazar: ODİL TUNA TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
1.ÖZET Bu çalışmada dünya üzerinde 606 cinse (1), ülkemizde ise 9 cins ve 100' den fazla türe sahip olan (2, 3) Rubiaceae familyasından Galium paschale Forsskal bitkisinin iridoidal ve flavonoidal bileşiklerinin incelenmesi amaçlandı. G. paschale bitkisi Temmuz 1994' de İstanbul Belgrad Ormanı, Neşet Suyu çevresinden toplandı. Bitkinin kurutulup çok küçük parçalara ayrılan toprak üstü kısımları Soxhlet aletinde etanol ve metanol ile tüketildi. Yoğunlaştırılıp birleştirilen etanol ve metanol ekstreleri karışımı su ile seyreltildikten sonra ayırma hunisinde sırayla petrol eteri, kloroform, etil asetat ve metanol ile tüketildi. Çözücüler alçak basınçta uçuruldu. Elde edilen ekstreler ince tabaka ve kağıt kromatografileriyle kontrol edildi. Etil asetat ve metanol ekstrelerinin aynı bileşikleri taşıdığı saptandığından bu ekstreler birleştirilerek çalışıldı. Ekstre kanşımı silikajel ile hazırlanmış sütuna yerleştirildikten sonra elüsyona petrol eteri ile başlandı. Gittikçe artan oranlarda benzen, kloroform, etanol, metanol ve son olarak suya geçildi. Yoğunlaştırılan fraksiyonlar ince tabaka kromatografisi ile kontrol edildikten sonra benzer olanlar birleştirildi. Fraksiyonlardan bazılarını kirlilikten kurtarmak ve saflaştırmak amacıyla preparatif ince tabaka kromatografisi kullanıldı.-2- Elde edilen iridoidal bileşiklerin yapısı ultraviyole (UV), infrared (İR), nükleer manyetik rezonans (NMR) spektrumları ve şahit maddelerle yapılan kromatografik karşılaştırmalar ile saptandı. Flavonoidal bileşiklerin yapısını aydınlatmak için ise metanol ve kayma belirteçleriyle alınan ultraviyole spektrumları ile ince tabaka kromatografisinde şahit maddelerle yapılan karşılaştırmalardan yararlanıldı. G. paschale bitkisinden elde edilen flavonoitler luteolin (GPı) ve apigenin (GP2) olarak, iridoidal bileşikler ise asperulozit (GP3), okubin (GP4) ve monotropein (GP5) olarak saptandı. Sonuç olarak iridoidal ve flavonoidal bileşikleri bakımından incelenen G. paschale bitkisinden üç iridoit ve iki flavonoit bileşik elde edildi.
Özet (Çeviri)
-3- SUMMARY PHARMACOGNOSIC RESEARCHES on GALIUM PASCHALE FORSSKAL In this study, the iridoidal and flavonoidal compounds of Galium paschale Forsskal (Rubiaceae) have been investigated. This family has 606 genera (1) in the world and it is represented with 9 genera and more than 100 species (2, 3) in our country. The plant has been collected from Belgrad Forest, Neşet Suyu, in July 1994. The air-dried aerial parts of the plant are cut into small pieces and are extracted with ethanol and methanol in the Soxhlet apparatus. Both of these extracts are concentrated and mixed. Then this mixture is diluted with water and is extracted with petroleum ether, chloroform, ethyl acetate and methanol respectively. These extracts are then concentrated under low pressure. The concentrated extracts have been examined by thin layer and paper chromatographies. Because the ethyl acetate and methanol extracts have been found to contain the same compounds, these extracts were combined and investigations were carried out on this mixture. This mixture is applied to the column prepared with silica gel and the column was first eluted with petroleum ether. The elution was continued on with benzene, chloroform, ethanol, methanol and water in increasing amounts. The concentrated fractions were controlled with thin layer chromatography and the resembling ones were combined. Preparative thin layer chromatography was used to clean and purify the fractions.-4- The structure of the iridoidal compounds was identified by ultraviolet, infrared and nuclear magnetic resonance spectrums and with the comparison of reference substances. The identification of the structures of flavonoidal substances was done with the UV spectrums taken with methanol and the shift reagents, and the comparisons done with reference substances. The flavonoids obtained from 6. paschale are accepted to be luteolin (GPi), apigenin (GP2) and the iridoidal compounds are accepted to be asperuloside (GP3), aucubin (GP4) and monotropein (GP5). In conclusion three iridoidal and two flavonoidal compounds have been isolated from G. paschale which was investigated by us for its iridoidal and flavonoidal substances.